Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

AMB Başkanı Mario Draghi Basın Toplantısında Parasal Teşviklerin Önemine Dikkat Çekti

AMB Merkez Bankası Başkanı Draghi, bankanın kritik toplantısının ardından basın mensuplarına açıklama yapıyor.
AMB Başkanı Mario Draghi Basın Toplantısında Parasal Teşviklerin Önemine Dikkat Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Politika faizinde indirime gitmeyen Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Draghi, toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında açıklamalar yapıyor.

Piyasaların merakla beklediği AMB faiz kararı henüz sonuçlanmışken, bankanın faiz indirimine gitmemesi zaten beklenen bir sonuçtu. Draghi, yaptığı basın toplantısında önemli ölçüde parasal teşviğe ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Bölgede imalat görünümünün kötüleştiğine açıklamasında yer veren Draghi, 2019 yılının ikinci yarısında büyümenin toparlanması ihtimalinin azaldığını söyledi. Bununla birlikte faiz indirimi risklerini azaltan yöntemlerin geleceğini bildirdi.

Bankanın resesyon riskine de değinen Draghi, riskin düşük olduğunu söyledi.

Draghi Bankanın Resesyon Riskine DeğindiBölge ekonomisinin düşüşe yönelmesi halinde büyük ölçüde mali destek sağlanacağını söyleyen Draghi, kur hedeflemesi yapmadıklarının altını çizdi. Tüm bu gelişmelerle birlikte AMB’nin faiz indirimi yapmaması Euro’ya dolar karşısında değer kaybı yaşattı.

Bankanın enflasyon ile büyümeyi destek amaçlı teşvik sinyali vermesinin ardından Euro düşerken, Euro Bölgesi’nin hazine tahvilleri yükseliş kaydetti. Böylelikle Almanya tahvilleri AMB’nin %0.40 oranındaki mevduat faizinin daha altına inerek rekor bir düşük seviyeye ulaştı. İtalyan tahvillerinde ise yükseliş görülüyor.

AMB’nin politika dilinde yaptığı değişiklikle birlikte faiz indirimi için sinyal vermesi de tahvillerdeki yükselişi beraberinde getirdi.

AMB Politika Dilinde Değişiklik YaptıDiğer bir yandan çoğu yatırımcı bugünkü toplantının öncesinde %40 ihtimalle bir faiz indirimi yapılacağını düşünüyordu. Toplantıda faiz indirimi yapılmayınca şimdi Eylül ayındaki toplantıdan beklenen 10 baz puanlık indirim olasılığı %86 oranında fiyatlanmaya başladı.

Bunlarla birlikte durum değerlendirmesi yapan bazı ekonomistler, ABD Merkez Bankası’ndan (FED) beklenen faiz kararı, daha çok ekonomik veriye ihtiyaç duyulması, ortaya atılacak yeni tahminler ve banka tarafından açıklanması beklenen önlemlerin karışıklığı gibi sebeplerle AMB’nin faizleri indirmede Eylül ayını bekleyeceğini düşünüyor.

Fakat bunlara rağmen  AMB’nin bugünkü toplantısında daha düşük faiz ve potansiyel politika genişletmeye yönelik adımlara sinyal verildiğini göz önünde bulunduruyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu