Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Mario Draghi’nin Mirası, AMB’ye Vedasından Çok Sonra Etki Edecek

Mario Draghi, AMB'deki görevinde son toplantısını yapmaya hazırlanırken, etkilerinin çok uzun vadede ortaya çıkacağı söyleniyor.
Mario Draghi’nin Mirası, AMB’ye Vedasından Çok Sonra Etki Edecek
Yorum

Mario Draghi, Euro bölgesinde para politikasının yürütülme şeklini değiştirdikten sekiz yıl sonra Avrupa Merkez Bankası Başkanlığı görevine veda etmeye hazırlanıyor. AMB, Bundesbank’tan sonra modellenmiş bir merkez bankası olmaktan, Anglo-Sakson tipi örgüt olarak görülen modern yapıya geçmişti.

Draghi vedaya hazırlanırken, akıllarda bazı sorular bulunuyor. Gelecek başkan Christine Lagarde’nin, Draghi’nin son büyük politika paketine bağlı kalıp kalmayacağı da bunların başında geliyor.

Lagarde Gelirken Akıldaki SorularBerenberg’den Florian Hense’nin bir araştırma notunda, “Yönetim Kurulu, 12 Eylül’deki toplantısında kapsamlı ve son derece tartışmalı bir gevşetme paketine geçtikten sonra, AMB politikasının yılın geri kalanında ve 2020 için daha fazla beklemede kalmasını düşünüyoruz. Yeni bir başkanına sahip bölünmüş Avrupa Merkez Bankası, 2021 yılına kadar mevcut duruşunu koruyabilir,” ifadelerine yer verildi.

AMB’nin kredibilitesi, tüm olağanüstü önlemlere rağmen, bankanın hedefine geri dönmediğinden, enflasyon açısından risk altında. Piyasaya dayalı enflasyon beklentileri ise rekor seviyelere yakın bulunuyor.

Eylül ayında PMI’lar imalat sektörünün hızlı bir şekilde daralmakta olduğunu ve bu zayıflığın çok daha büyük hizmetler sektörüne de bulaşmaya başladığının sinyallerini verdi.

Euro Bölgesi KırılganlığıVeriler ışığında Euro bölgesi ekonomisi de kırılgan bir durumda. Bu dağılma ise ABD ile Çin arasındaki ticaret sorununun nasıl sonuçlandığına ve Brexit’in neye benzeyeceğine bağlı olarak şekillenecek.

Natixis’teki Dirk Schumacher’in bir araştırma notunda, “Eylül toplantısından bu yana yayımlanan veriler, Euro bölgesi ekonomisinin altında yatan ivme konusunda daha da kolaylaştığını gösteriyor. Büyüme görünümünde biraz daha şüpheliyiz, yıl sonunda ekonominin küçük bir daralma yaşamasını bekliyoruz. Çoğunlukla Brexit ile ilgili belirsizlik ve ticari aksaklıklar yüzünden,” ifadeleri kullanıldı.

AMB, Lagarde yönetiminde yeni bir döneme girecek. Son politika kararları hakkında şu anda çok fazla mücadele var ve bunun gecilmesi onun için çok önemli olacak.

Hense, “Lagarde’nin en acil işi, bölünmeleri köprülemek ve tüm Yönetim Kurulu üyelerinden farklılıkları vurgulamak yerine kararı müşterek bir şekilde kamuya açıklamaya odaklanmasını istemek olacak. AMB’nin para politikası stratejisinin planlı olarak gözden geçilmesi, Lagarde’nin Yönetim Kurulu’ndaki bölünmeleri daraltması için çok önemli olabilir,” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu