Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Manulife/Richard Segal Dolar/TL Tahmini 5,20 – 5,25 Arasında

Güne 5,35 liradan başlayan dolar kuru yönünü yukarı çevirerek 5,38’e yükseldi. Manulife analisti yılın ikinci çeyreğinde kurda 5,20 – 5,25 lira aralığının görülebileceğini söyledi.
Manulife/Richard Segal Dolar/TL Tahmini 5,20 – 5,25 Arasında
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Çarşamba günü yılın ilk para politikası toplantı sonuçlarını açıkladı. Buna göre piyasaların tahminlerine paralel yönde politika faiz oranında değişikliğe gidilmeyerek %24’te sabit tutuldu.

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dün 5,41’lerden 5,33’lere gerileyen kur, bugün yönünü yeniden yukarı çevirerek 5,38’in üzerinde seyretti. Bu sabahki işlemlere ise 5,35 lira civarından başlangıç yaptı. Manulife Gelişen Piyasalar Stratejisti Richard Segal ise Dolar/TL’de ikinci çeyrek tahminlerini paylaştı.

Faizlerin değişmediğini bildiren açıklama sonrasında sert gerileyen kur, %1’in üzerinde artış sergiledi.

Bugünkü işlemlerde 5,38’in üzerine çıkan dolar saat 17:36’da 5,3761 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda Euro kuru 6,1380 lirada seyrediyor. Altın fiyatları dolardaki yükselişin etkisiyle gerilerken, ons altın an itibarıyla 1.291 dolardan işlem görüyor.

Nomura ekonomistlerinden İnan Demir, Türk lirasının seçim öncesinde erken bir indirim riskinden arınmış göründüğünü, jeopolitik risklerin artması halinde yeniden baskı altında kalabileceğini yorumladı. Uzman isim dolar kurunda 5,15 lira tahmininde bulundu.

Manulife Gelişen Piyasalar Stratejisti Richard Segal, ikinci çeyrekte Dolar/TL’nin 5,20 – 5,25 arasında seyredebileceği öngörüsünde bulundu.

Son birkaç gün içinde yaşananların teknik bir durum olduğunu ve oynaklığın devamı olarak yorumlanması gerektiğini ifade eden Segal, yükselişte jeopolitik risklerin ortadan kalması gibi durumların etken olduğunu belirtti. ABD ile Türkiye arasındaki gerilen ilişkinin bir miktar düzelmesinin kurdaki toparlanmayı tetiklediğini belirtti.

Merkez Bankası’nın faizi sabit tutmasının beklenen bir durum ve ekonomik oynaklık yaşanan dönemde hanehalkının dolara yatırım yapmasının da tipik bir şey olduğunu ekledi. TL’nin diğer gelişen ülke paraları ile kıyaslandığında nispeten daha iyi durumda olduğunu belirten Segal, ikinci çeyrekte dolar kurunda 5,20 – 5,25 arası seviyelerin görülebileceğini söyledi. 5,10 seviyelerinin görülme ihtimalini de geçici olarak yorumladı.

Türk lirası Merkez Bankası kararı sonrasında, gelişen ülke paraları arasında en fazla değer kazanan oldu.

Yıl başından bu yana oldukça kötü performans gösteren TL, Merkez sonrası hafif toparlansa da bugün yeniden kayıp verdi. ABD ile Suriye gerilimi piyasalar üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. BBVA ekonomistlerinden Adem İleri ve Serkan Kocabaş, Merkez kararının kredibilitesini artırdığını ve dezenflasyon sürecini desteklediğini söyledi. Bankanın Haziran ayına kadar gevşeme döngüsüne başlamaması gerektiği yorumu yapıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu