Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Manipüle Suçlamalarını Reddeden PBOC, Yuanı Dengelemek için Çabalıyor!

Yuandaki düşüşü sınırlamak amacıyla günlük referans kurunu beklenenden daha güçlü bir seviyede belirleyen Çin Merkez Bankası, para birimindeki değer kaybına yönelik önlemler alıyor.
Manipüle Suçlamalarını Reddeden PBOC, Yuanı Dengelemek için Çabalıyor!
Yorum

Dün, Çin yuanının 11 yıla dayanan bir sürenin en düşük seviyesini görmesi piyasaları oldukça hareketlendirmişti. Söz konusu para birimi önceki günkü işlemlerinde dolar karşısında sınır seviye 7’yi geçmişti. Durum hakkında açıklama yapan Çin Halk Bankası, kurdaki artışın nedeni olarak Çin ürünlerine getirilen ek vergileri göstermişti.

Döviz kurunun sabit bir seviyede tutulması konusunda güven problemi bulunmadığını belirten bankanın açıklamalarının ardından yuan krizi hala sürerken, ABD Başkanı Donald Trump Çin’i para birimini manipüle etmekle suçlamıştı.

Trump’ın Çin’e yaptığı suçlamanın ardından görülen gelişmeler Çin’de işlem görmeyen yuanlara yükseliş getirirken, PBOC tarafından dün alınan zayıf seviyede sabitlik kararı yuana dolar karşısında 10 yıl aşkın süreden sonra ilk kez 7 seviyesi üzerini göstermişti.

Dün ABD doları karşısında 7’yi aşkın seviyede işlem gören Çin yuanının bu durumu Çin Merkez Bankası’nı (PBOC) para birimindeki düşüşü sınırlamaya yönlendirdi.

Çin Yuanı Dün ABD Doları Karşısında 7'yi Aşkın Seviyede İşlem GördüKurdaki bu durumu yavaşlatma yönünde adımlar atan banka, referans kurunu beklenenden daha güçlü bir seviyede tutma kararı aldı. Ayrıca ülkenin merkez bankası bununla birlikte 14 Ağustos’ta Hong Kong’ta yuan türünden 4.2 milyar dolarlık tahvil satışı planları olduğunu açıkladı.

 

Singapur’da Westpac Banking Group Corp. Asya makro strateji birimi yöneticisi Frances Cheung, PBOC’un yuandaki değer kaybının önüne geçmek için adımlar attığını belirtirken, Çin dışında işleme alınan yuanların 7.1 direnciyle karşı karşıya geldiğini açıkladı. Ardından, bir süreliğine bu seviyelerde seyredeceğini öngördü.

Yuana yönelik önlem alan PBOC günlük referans kurunu 6.9683 seviyesinde sabitleme kararı aldı.

PBOC Yuana Yönelik Önlem AldıDün haftanın ilk işlem gününde %1.5 değer kaybı yaşayan Çin parasıyla USD/CNH 7,1070 seviyesini görmüş ve böylelikle ABD-Çin ticaret savaşının gerilimi artarken tansiyonun yükselmesine neden olmuştu.

Diğer taraftan PBOC, kendilerine yöneltilen manipülasyon suçlamalarına cevap olarak böyle bir durum olmadığını açıkladı ve yuanın hareketinde bankanın değil, piyasanın belirleyici olduğunu bildirdi. Bununla birlikte banka ABD’nin bu ithamını küresel fikir birliğine aykırı buldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu