Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

V Şeklinde Toparlanmanın Başladığı Malezya için En Kötüsü Bitmiş Görünüyor

Yılın ikinci çeyreğinde tarihin en kötü düşüşünü kaydeden Malezya ekonomisinin olumlu ekonomik verilere sahip olduğu, bunların V şeklinde toparlanmaya işaret ettiği söylendi.
V Şeklinde Toparlanmanın Başladığı Malezya için En Kötüsü Bitmiş Görünüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’nin ikinci çeyreğinde tarihin en kötü düşüşün kaydeden Malezya GSYİH’si, yüzde 17,1’lik daralmaya Covid’in ekonomi üzerinde ne kadar etkili olduğunu gözler önüne sermişti.

Durum endişeleri artırırken Dr. Irwan Shah Zainal Abidin New Straits Times için kaleme aldığı yazıda ekonominin iyileşme modunda olduğunu savundu.

V şeklinde bir ekonomik toparlanma fikrinin, GSYİH ile ölçülen ve ardından hızlı ve ikna edici bir toparlanmanın izlediği bir ekonomide ekonomik üretim faaliyetlerinde keskin bir düşüş olmasını içerdiğini söyledi.

Ardından Malezya’nın 2Ç20 verilerine atıfta bulunarak ekonominin dibe vurmuş gibi göründüğünü ve şimdi “V” nin son şeklini yapmak için yukarı çıkma yolunda ilerlediğini belirtti.
Malezya 2Ç20 GSYİH
Kaynak: BNM

Malezya ekonomisinin 1998’den bu yana en kötü küçülmesini yaşadığının tahmin edildiğini dile getiren yazar, daralmanın şiddetinin diğer ülkelerle karşılaştırılamayacağını çünkü her ülkenin kendi kilitlemelerinin katılığını farklı şekilde empoze ettiğini savundu.

“Elbette, kilitlenme ne kadar katı olursa, pandeminin yayılmasını kontrol etmede o kadar iyi olur ve ekonomiye etkisi o kadar şiddetli olur ve bunun tersi de geçerlidir” diyen Irwan Shah Zainal Abidin; 2Ç20’nin Malezya ekonomisinin Covid-19 salgınıyla mücadele amacıyla Hareket Kontrol Düzeni (MCO) uygulamasından sertçe etkilendiği bir dönem olduğunu aktardı.

Malezya hükümeti pandemi eğrisini başarılı bir şekilde düzleştirmeyi başardı ve şimdiye kadar bile düz kalan eğri ile pandemiyi sınırlamayı başardığını vurguladı.
Malezya Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

2Ç20 verilerinden bahseden ekonomist, tünelin sonundaki ışığın artık görülebildiğini belirtti. Öncelikle hesaplamanın aynı zamanda aylık GSYİH verilerini de içerdiğini hatırlatarak çeyreklik veri istatistiklerinin derlenmesinde gelişme olduğunu yazdı. Ve ikinci çeyrek 2020’deki aylık GSYİH verilerine dayanarak, üretim faaliyetlerindeki iyileşmenin net bir şekilde anlaşılabildiğini söyledi.

Buna göre üretim faaliyetleri Nisan’daki eksi yüzde 28,6’dan Mayıs’ta yüzde eksi 19,5’e ve Haziran’da yüzde eksi 3,2’ye yükseldi. Ayrıca toptan ve perakende ticaret, Endüstriyel Üretim Endeksi (IPI), brüt ihracat, elektrik üretimi, Satın Alma Yöneticisi Endeksi gibi çeşitli temel aylık göstergelerin halihazırda “V” tipi bir toparlanma gösterdiğini ekledi.

Dahası Malezya’nın işsizlik oranının zirve yaptığı Mayıs ayındaki yüzde 5,3’ten Haziran ayında yüzde 4,9’a düşmeye başladığı bilgisini verdi. “Henüz düzlüğe çıkamamış olsak da görünüşe göre en kötüsü sona erdi” diyen ekonomist, tüm bu olumlu ekonomik verilerin hükümet tarafından başlatılan çeşitli ekonomik teşvik paketlerine bağlı olduğunu kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu