Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Perakende Satışları 4 Ayın En Büyük Düşüşünü Yaşadı

OHAL ilan eden Malezya'da perakende ticaret, Kasım ayında 4 ayın en düşüğünü kaydetti. Detaylar aşağıda;
Malezya Perakende Satışları 4 Ayın En Büyük Düşüşünü Yaşadı
Son Güncelleme: 
Yorum

Malezya İstatistik Departmanı tarafından açıklanan verilere göre ülkedeki perakende ticaret, bir önceki aydaki yüzde 1,5 düşüşün ardından, Kasım 2020’de yıllık bazda yüzde 2,3 düştü. Bu, Temmuz ayından bu yana en yüksek düşüş oldu.

Artan vakalar ortasında OHAL ilan eden Malezya’nın perakende ticareti, ekonomiye ilişkin endişeleri artırdı. Yayımlanan verilere göre toptan ve perakende ticaretin satış değeri Kasım 2020’de 110,4 milyar ringgit kaydederek yıllık bazda yüzde 1,2 düştü. Nedeni ise yüzde 2,3 daralan perakende ticaret oldu. Öte yandan motorlu taşıtlar yüzde 1,2 veya 0,1 milyar Malezya ringgiti artışla pozitif büyümeye devam etti.

Kasım 2020’de toptan ve perakende ticaret hacim endeksi, bir önceki yıla göre yüzde eksi 1,6 artışla 129,5 puan kaydetti.
Malezya Perakende Satışları Kasım
Kaynak: DOSM

Düşüş, sırasıyla yüzde 3,2 ve yüzde 0,5 düşen perakende ticaret ve toptan ticaretten kaynaklandı. Aksine motorlu taşıtlar yüzde 0,4’le pozitif bir büyüme kaydetti. Mevsimsellikten arındırılmış hacim endeksi ise aylık bazda yüzde 0,7 arttı. Toptan ticaret, Kasım’da 52,8 milyar Malezya ringgiti satış değeri sağladı.

Bu, Kasım 2019’a göre 0,4 milyar Malezya ringgiti düştü. Ücret veya sözleşme bazında diğer özel toptan ve toptan satış, bir önceki yıla göre sırasıyla yüzde 6,8 ve yüzde 6,6 düşüş kaydetti. Aylık karşılaştırmada bu alt sektörün satışları yüzde 1,2 azaldı. Toptan ticaret hacim endeksi, yıllık 128,7 puanla yüzde 0,5 daraldı

Bu arada Covid-19’a yönelik ilan edilen OHAL ile Malezya’da hisseler ve ringgit düşüş gösterdi.
Malezya Günlük Vaka
Kaynak: Worldometers

Malezya Kralı, OHAL ilan ederken eleştirmenler bunun istikrarsız hükümetinin incelemeden kaçmasına ve iktidara tutunmasına izin vereceği yönünde görüş bildirdi.

Yapılan resmi açıklamada 1 Ağustos’a kadar acil durum ilan edilirken enfeksiyonların kontrol altına alınması durumunda OHAL’in daha çabuk kaldırılabileceği bildirildi. Olağanüstü hal, parlamentonun askıya alınmasına izin verecek ki bu da hükümetin onay almadan yasaları çıkarma yetkisine sahip olacağı anlamına geliyor. Seçimlerin de beklemeye alınacağı aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu