Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’da İşsizlik Aralık’ta Artışı Sürdürürken Görünüm Sisli Kaldı

Malezya’da işsizlik Aralık’ta %4,8 olarak gerçekleşirken işgücü piyasasının 2021'in başlarında zorlu bir durumda kalacağı öngörüldü.
Malezya’da İşsizlik Aralık’ta Artışı Sürdürürken Görünüm Sisli Kaldı
Son Güncelleme: 
Yorum

Günlük yeni vakaların ardından OHAL uygulamaya başlayan Malezya’da işsizlik Aralık’ta yüzde 4,8 olarak kaydedildi. Pandemi etkilerinin ortasında Malezya’nın işsizlik oranı bir önceki yılın aynı ayındaki yüzde 3,3’ten Aralık 2020’de yüzde 4,8’e yükseldi.

Kasım ayında da işsizlik yüzde 4,8 olarak kaydedilmişti. İşsiz sayısı bir önceki yıla göre yüzde 49,5 artarak 772,9 bine yükselirken, istihdam yüzde 0,5 azalarak 15,22 milyon oldu. Bu arada işgücü yüzde 1,2 artarak 15,99 milyona ulaştı.

Ekonomik sektör açısından hizmetlerde istihdam edilen kişiler artış trendini büyük ölçüde sürdürdü.
Malezya İşsizlik Aralık 2020
KAYNAK: DOSM

İmalat sektörlerinde istihdam Aralık 2020’de pozitif büyüme kaydetmeye devam ederken tarım ve madencilik ve taşocakçılığı sektörleri beşinci ayda hala negatif trend içindeydi. Benzer şekilde inşaat sektörü de aylık bazda düşüş kaydetti. Öte yandan aylık bazda işgücü sayısı 27,8 bin kişi artarak 15,99 milyon kişiye yükseldi (Kasım 2020: 15,96 milyon kişi).

Aralık 2020 için işgücüne katılım oranı (LFPR) yüzde 68,4’te kaldı. Aralık ayına ilişkin iş rakamları raporunda istatistik ofisi 2020’nin sonlarına doğru Malezya’nın 24 Aralık 2020’de kaydedilen COVID-19 vakalarında 100.000 noktasını geçtiğini bildirdi.

Ayrıca Malezya’daki yeni COVID-19 vakalarının sayısı, Ocak 2021’de günlük ortalama 3.200 vakayı aşan bir artış kaydetmeye devam etti.
Malezya 7 Şubat Covid
Kaynak: Worldometers

Bununla birlikte ekonomik ivmeyi ve sağlık hizmeti sistemini dengelemek için, çoğu işletme faaliyetinin katı bir standart işletim prosedürüne uyarak her zamanki gibi faaliyet göstermesine izin verildiği aktarıldı. Sosyal toplanma, sinemalar ve eğlence ve rekreasyon faaliyetleri gibi belirli faaliyetler faaliyetle sınırlı kaldı.

COVID-19 salgını Malezya’daki yeni günlük vakaların artışıyla birlikte dünya çapında yayılmaya devam ederken Malezya işgücü piyasasının 2021’in başlarında zorlu bir durumda kalacağı öngörüldü.

Ancak hükümetin getirdiği çeşitli yardım ve girişimlerle, pandeminin işgücü piyasası üzerindeki etkisinin hafifleyeceği tahmin edildi. 2020’de salgından darbe yiyen diğer ülkelerden farkı olmayan Malezya’daki işsizlik oranı, Mayıs 2020’de kaydedilen en yüksek oran olan yüzde 5,3 ile ikinci çeyrekte yüzde 5,1’e yükseldi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu