Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya GSYİH’sindeki Daralmanın Ne Kadar Dik Olacağı Soruluyor

Malezya için soru, ikinci çeyrekte daralma olup olmayacağı değil, daralmanın ne kadar dik olacağı yönünde. Detaylar aşağıda;
Malezya GSYİH’sindeki Daralmanın Ne Kadar Dik Olacağı Soruluyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Küresel sağlık krizi küçük-büyük fark etmeksizin birçok ekonomiyi rekor gerilemelere sürüklerken ülkeler arka arkaya resesyona giriyor.

Bugün ikinci çeyrek GSYİH rakamlarını açıklayan İngiltere ekonomisi onların sonuncusu olurken Cuma günü büyümesini duyuracak Malezya’dan da benzer şekilde rekor düşüş bekleniyor. Örneğin 2Ç20 GSYİH’sinin yıllık bazda yüzde 18,5 düşeceğini tahmin eden UOB ile yüzde 8,3’lük tahminde bulunan ING, onlar arasında.

Kaldı ki ilk çeyrekte yüzde 0,7 büyüme açıklayan Malezya için soru, ikinci çeyrekte daralma olup olmayacağı değil, daralmanın ne kadar dik olacağı yönünde.

The Edge ile temasa geçen ekonomistler, Malezya için çift haneli bir daralma öngörürken 2Ç20’nin GSYİH için en düşük seviye olacağını belirtiyor.

Malezya’da GSYİH daralmasının yaşandığı en son dönem ise küresel mali kriz sırasında 2009’un ilk üç çeyreği olmuştu. 2009’un ilk çeyreğinde yüzde 5,8 daralma kaydeden Malezya, 1998 Asya mali krizi sırasında da benzer şekilde ardışık çeyreklik düşüşler yaşamıştı.

Öte yandan ikinci çeyrekte büyüme kaydeden çok az ülke oldu. Yüzde 3,2’lik pozitif verisiyle şaşkınlık yaratan Çin, onların başında geliyor. Fransa yüzde 13,8, İtalya yüzde 12,4, Kanada yüzde 12,6, Almanya yüzde 10,1, ABD yüzde 9,5 ve Japonya da muhtemelen yüzde 7,6 ile daralma kaydeden büyük ekonomilerden.

Ayrıca Singapur 2Ç20’de %13,2 düşüş kaydederken, Filipinler yüzde 16,5 ve 1999’dan bu yana ilk kez daralan Endonezya yüzde 5,3 düştü.
Malezya Son Daralma
Kaynak: The Edge

RHB Research Institute Baş Asean Ekonomisti Peck Boon Soon, Malezya’nın Covid’e yönelik Hareket Kontrol Düzeni (MCO) nedeniyle bir daralmanın kaçınılmaz olduğunu dile getirdi. Bununla da kalmayarak 2Ç20 düşüşünün yüzde eksi 15 ile Asya mali krizi sırasındaki yüzde 11,2’lik düşüşten daha kötü olacağını tahmin etti.

Ancak Peck, rakamın 2020’nin ikinci yarısında kademeli olarak iyileşmesini beklediğini belirtti. “Sadece Malezya’da değil, denizaşırı ülkelerde de hareket kontrolünün daha da gevşetilmesi nedeniyle Haziran ayında ihracatta bir toparlanma görüldü” diyen Peck, Malezya Merkez Bankası’nın daha fazla faiz indirimi yapmasını beklemediklerini ekledi.

AmBank Baş Ekonomisti Dr. Anthony Dass, yerel ekonominin yüzde eksi 10 ile 11 arasında küçülmesini beklediğini dile getirdi. Kilitlenme ile MCO’nun ekonomiyi ciddi şekilde aşağı çektiğini belirten Dass, bununla birlikte kısıtlamalardaki hafifletmenin ve mali-parasal tedbirlerin bir şekilde negatif yönü sınırladığını da aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu