Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Ekonomisinin Asya Krizinden Bu Yana En Dik Düşüşü Bekleniyor

İlk çeyrekte pandemiye rağmen yüzde 0,7’lik büyüme kaydetmeyi başaran Malezya ekonomisi, ikinci çeyrekte muhtemelen bu oranın yanına bile yaklaşamayacak.
Malezya Ekonomisinin Asya Krizinden Bu Yana En Dik Düşüşü Bekleniyor
Son Güncelleme: 
Yorum

2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 0,7 ile 2009’dan bu yana en düşük hızını kaydeden Malezya, ikinci çeyrek GSYİH büyümesini Cuma günü açıklayacak ve gelen tahminler tarihi bir düşüş olacağı yönünde.

Örneğin UOB 2Ç20 GSYİH’sinin yıllık bazda yüzde 18,5 düşeceğini tahmin ederken ING yüzde 8,3’lük tahminde bulundu.

İkisi arasında fark olsa da tahminlerin ortak noktası daralmaya işaret etmeleri. The Edge’in haberine göre UOB Global Economics & Markets Research, Malezya’nın reel GSYİH’sinin Nisan-Haziran döneminde yıllık bazda yüzde 18,5 düşeceğini öngördü.

UOB, yüzde 18,5’lik tahmininin yüzde 12’lik düşüş tahmininden düşük olduğunun üzerini çizdi.
Malezya 2Ç20 Beklenti
Kaynak: Trading Economics

Bloomberg anketinin ise yüzde 10,7’lik düşüş tahmin ettiğini dile getirdi. UOB, 2Ç20’deki keskin daralmanın, 4 faktördeki zayıflığa bağlı olduğunu dile getirdi.

Birincisini 2Ç20’de yıllık bazda yüzde 21,5 düşen hizmetler endeksi, ikincisini yüzde 45 düşen inşaat işi, üçüncüsünü yıllık bazda yüzde 18,1 düşen imalat çıktısı ve dördüncüsünü yıllık bazda yüzde 19,6 düşen madencilik üretimi olarak açıkladı.

Ham palm yağı üretimindeki yüzde 7,4 artış sayesinde toplam GSYİH’yi desteklemesi muhtemel tek sektörün tarım olduğunu ekledi. Hindistan Maliye Bakanlığı da tarım sektörünü ekonominin parlak noktası olarak göstermişti. Öte yandan UOB 2Ç20’de daha zayıf bir performans beklemesine rağmen Mayıs’ta ekonominin yeniden açılmasıyla tam yıl için büyüme tahminini yüzde eksi 3,5’te sürdürdüğünü bildirdi.

ING Asya Ekonomisti Prakash Sakpal ise ikinci çeyrekte Malezya ekonomisinin yıllık bazda %8,3 küçülerek 1998 Asya krizinden bu yana en dik düşüşünü kaydedeceğini öngördü.
Malezya Koronavirüs
Kaynak: Worldometers

Malezya’nın ikinci çeyrek gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) raporu, Covid-19 salgınının ülke ekonomisine verdiği zarara biraz ışık tutacakken ING, piyasaların bölgedeki aşağı yönlü GSYİH büyüme sürprizlerine neredeyse kayıtsız kaldığını ve Malezya’nın büyüme rakamlarının benzer bir yol izlemesi halinde bunların tedirgin olma ihtimalinin düşük olduğunu belirtti.

Sanayi üretimi büyümesinin hala olumsuz bölgede durduğunu ama beklentilerden çok daha iyi olduğunu aktaran ING, ikinci çeyrekteki %8,3’lük düşüş tahmininin aşağı yönlü ıskalama riski taşıdığını kaydetti. Bu arada ülkedeki vaka sayısı son verilere göre 9004’e, ölüm bilançosu da 125’e yükseldi. Günlük yeni vakalarda 4 Haziran’da 277 ile zirveyi gören Malezya, sonrasında keskin düşüş kaydetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu