Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’daki Çinli İşletmeler Mahathir Muhammed’in Pekin’le İlişkileri Yumuşatmasını Bekliyor

Malezya’nın büyük bölümü, Başbakan Mahathir Muhammed’in Pekin’e yapacağı ziyaret sırasında Çin’le ilişkileri yumuşatabileceğine inanıyor. İşte yorumlar;
Malezya’daki Çinli İşletmeler Mahathir Muhammed’in Pekin’le İlişkileri Yumuşatmasını Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Başbakan Mahathir Muhammed’in Nisan’da yapacağı ziyareti yaklaşırken, Malezya’nın Çin’le ilişkisi Güneydoğu Asya ülkesinde dikkatle izleniyor. Özellikle de Malezya’daki Çin şirketleri 93 yaşındaki liderin Asya’nın dominant ekonomik gücü ile bağlarını yumuşatabileceğini umut ediyor.

Keza iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileştiğine dair halihazırda olumlu işaretler var ve bunun nedeni Ocak ayında iptal edilen Malezya ile Çin’in 20 milyar dolarlık ortak demiryolu projesinin yeniden müzakere edilmeye başlanması. Geçtiğimiz Cuma günü de Malezya Başbakanı Ofisi’nden yapılan açıklamada, projeye 44 milyar Malezya ringgiti seviyesine düşürülmüş maliyetle yeniden başlanacağı belirtilmişti ki orijinal maliyet 65.5 milyar Malezya ringgiti idi.

Dolayısıyla bu, ikili ilişkilerin geleceği hakkında bir sinyal bekleyen Çinli şirketler ve kuruluşlarla yapılan diğer anlaşmalar için bir dönüm noktası olabilirdi.

Malezya Çin Ortak Demir Yolu Projesi Açıklaması Malezya’daki Çinli Girişimciler Derneği Başkanı Keith Li de geçen ay, her şeyin ötesinde durdurulan tren hattının Güneydoğu Asya ülkelerinde faaliyet gösteren Çinli işletmelerin güvenini öyle ya da böyle etkilediğini söylemişti. Çinli şirketler bekle ve gör yaklaşımını benimsedikleri için askıda tutulan projelerin sayısının az olduğunu dile getiren Li, hangi anlaşmaların gerilimden etkilendiği konusunda ise bilgi vermemişti. Tahmini 1000 civarındaki Malezya’daki Çinli işletmelerin çıkarlarını temsil eden kurumu yöneten Li, açıklamasında 20 yıldan fazla süredir ülkede yaşadığını belirtmişti.

Diğer taraftan, ortak demir yolu projesi geçen yıl Mahathir’in partisinin Necip Rezak’a karşı galibiyet kazanmasının ardından belirsizlik içine girmişti.

Malezya Çin Ortak Demir Yolu Projesi Açıklaması Mahathir Muhammed Zaferi Ardından BelirsizleştiDaha sonra Mahathir’in idaresi, önceki idareler tarafından onaylanan maliyetli projelerin iptal edilmesine veya yeniden görüşülmesine karar vererek Malezya’daki Çinli işletmeler arasında endişelere yol açmıştı. Malezya Maliye Bakanı Lim Guan Eng de Mart ayında Çinli üreticiler tarafından planlanan doğrudan yabancı yatırımların 2017 yılındaki 3.9 milyar Malezya ringgiti (948 milyon dolar) seviyesinden 2018’de 19.7 milyar ringgit (4.8 milyar dolar) seviyesine çıkarak yüzde 400’ten fazla artış gösterdiğini açıklamıştı.

Hükümetin haber ajansı Bernama da 2018 yılında Çin’in Endonezya, Hollanda, Japonya ve ABD İle birlikte Malezya’nın imalat sektörüne en büyük katkı sağlayanlardan olduğunu yazmıştı.

Çin Malezya İmalat Sektörüne En Çok Katkı Yapanlar Arasında Keith Li de Malezya’daki rejim değişikliğine rağmen ülkenin Çinli yatırımcılar için hala cazip kalmaya devam ettiğini vurguladı. Yetenekli iş gücü, komşu Singapur’la karşılaştırıldığında yüksek değerli üretim faaliyetleri için düşük yatırım maliyetleri ve Mandarince konuşabilen kayda değer Çin nüfusu, Malezya’yı cazip kılan faktörler arasında yer alıyordu. Öte yandan, Malezya yalnızca Çin’le değil Singapur’la ilişkisini de kalibre etmeye çalışıyordu. Nitekim her iki ülke de Malezya’nın en büyük ticaret ortaklarındandı.

Mahathir de geçen ay yaptığı bir konuşmada, arada görüş farklılıkları olsa da Çin ve Singapur’la yakın partnerler olarak kalmaya devam ettiklerini söylemişti.

Mahathir Çin ve Singapur Malezya'nın Ticaret Ortakları Bunun yanında, seçmek zorunda kaldıkları takdirde Malezya’nın öngörülemez ABD yerine zengin Çin’in yanında olacağını açıklamıştı. “Çin’in tutumu elbette mümkün olduğunca fazla etki kazanmak. Ama şimdiye kadar Çin bir imparatorluk inşa etmek istemiyor gibi görünmekteydi. Dolayısıyla özgür insanlar olarak kalacağız.” diyen Muhammed, Pekin yanlısı tutumu ile dikkat çekmişti.

İlaveten Mahathir yönetiminin maliyet nedeniyle anlaşmayı askıya almak istemesi bir yana dursun projeyi yeniden görüşmesi de piyasalara karışık sinyaller verdi. Yönetim şu anda yeni palm yağı anlaşmaları imzalamak için yeni demir yolu projesinden yararlanmayı umuyordu ki Pekin Malezya’dan daha fazla palm yağı almayı teklif etmişti. Sonuçta Avrupa Komisyonu’nun palm yağını çevresel kaygılar nedeniyle taşıt yakıtından aşmalı olarak çıkaracağı yönündeki kararı, Malezya’yı azalacak talep nedeniyle endişelendiriyordu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu