Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya Başbakanı: ASEAN Ticaret Konusunda Trump’a ve AB’ye Karşı Birleşmeli

Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Güneydoğu Asya’nın ticaret konusunda Trump ve AB'ye karşı birlik olması gerektiğini söyledi.
Malezya Başbakanı: ASEAN Ticaret Konusunda Trump’a ve AB’ye Karşı Birleşmeli
Yorum

Liderler bölgesel bir zirve için toplanırken Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed, Güneydoğu Asya’nın 650 milyon kişilik ortak pazar payını kullanması ve korumacılık çağında adil davranılmasını sağlamak için hep bir ağızdan konuşması gerektiğini söyledi.

ASEAN (Güneydoğu Asya Uluslar Birliği) imajı, uzun süredir ertelenen serbest ticaret bloğu anlaşması nedeniyle bulutlanırken ASEAN’ın 10 üyesi de Çin’le olan bölgesel anlaşmazlıkların ele alınması konusunda bölünmüş durumda.

Bununla birlikte ASEAN ve 6 diğer büyük ekonomiyi içeren ticaret bloğu oluşturma amaçlı Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık konusunda bazı ilerleme işaretleri var.

Malezya Başbakanı ASEAN Toplantı KonuşmaUzmanlar da Hindistan uyumlu davranırsa, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık tamamlanabilir şeklindeki yorumlarıyla artan umutlara dikkat çekmişti. Mahathir de ASEAN toplantılarına katılan işletme liderlerine, eğer ülkeler onları pazarlarından uzak durmaya çalışırsa, mücadelede birleşmeleri gerektiğini söyledi.

“ASEAN, tüm dünya için oldukça büyük bir pazar. Bir ticaret savaşına girmek istemiyoruz” diyen Muhammed, iş gücü ve çevre konularına ilişkin endişeler üzerine Malezya ve Endonezya’dan palm yağı ihracatı karşıtı kampanyaları sabotaj olarak nitelendirdi.

Daha önce de benzer açıklamalarda bulunan Mahathir, onlara karşı hoş olmayan şeyler yaparlarsa buna karşılık vermek zorunda kalacaklarını aktardı.

Malezya Başbakanı: ASEAN Ticaret Konusunda Trump’a ve AB’ye Karşı BirleşmeliMalezya’dan palm yağı ithalatını kesmeleri durumunda, aynı şekilde onların da ithalatlarını azaltabileceklerini savundu. “Tek bir sese sahip olmalıyız. Eğer yalnız gidersen, zorbalarla karşılaşırsın” ifadeleriyle de liderlere seslendi. Kısacası Muhammed, Güneydoğu Asya ülkelerinin ABD ve Avrupa Birliği ile olan küresel ticari ihtilaflarda birlik olması ve her bir ağızdan konuşması gerektiğini vurguladı.

“Malezya’dan palm yağı ithalatını kısarsanız, sizden ithalatımızın bir kısmını azaltacağız. Bay Trump’ın yaptığı şeyi aynen yapacağız. Çok hoş bir adam değil ama o bu şeyleri yapıyor ve biz çok iyi olmayan insanlardan bile öğrenebiliriz.” dedi.

Bu noktada Trump’ın, Cumartesi başlayan ve Pazartesi gününe kadar devam edecek olan Tayland’daki bölgesel toplantılara katılmamayı tercih ettiği bilgisi verildi.

Çin Başbakanı Li Keqiang, Japonya Başbakanı Shinzo Abe ve Hindistan Başbakanı Narendra Modi de dahil olmak üzere diğer birçok bölgesel lideri ise toplantılara katıldı. ASEAN’ın İş Danışma Konseyi’nim başkanı olan Arin Jira da toplantının, tahribata yol açan ticaret savaşlarına karşı “dünya ekonomik barışı” çağrısı yapması gerektiğini söyledi. Filipin Ticaret Bakanı Ramon Lopez de gazetecilere verdiği demeçte, savaşın sonucunun sadece yıkım olduğunu belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu