Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Malezya’da 1MDB Benzeri Skandallar Tekrar Yaşanmayacak

Malezya Merkez Bankası Başkanı Nor Shamsiah Mohd Yunus, 1MDB gibi skandalların tekrarlanmasının mümkün olmadığını söyledi.
Malezya’da 1MDB Benzeri Skandallar Tekrar Yaşanmayacak
Yorum

Malezya Merkez Bankası Başkanı Nor Shamsiah Mohd Yunus, ülkenin egemen servet fonu 1MDB’yi içerenler gibi finansal skandalların Malezya’da yeniden olmasının mümkün olmadığını söyledi.

Malezya’nın gelişimini desteklemek için kurulan 1MDB, fondan kaybolan milyarlarca dolarla birlikte dünyanın en büyük yolsuzluk ve kara para aklama skandallarından birinin merkezinde yer almıştı.

Skandal Malezya’nın iş yapmak için güvenli bir yer olarak imajını zedelemiş ve yabancı yatırımcıların ülkeye para koyma konusundaki güvenini azaltmıştı.

Malezya Merkez Bankası Başkanı AçıklamaAncak Malezya Merkez Bankası Başkanı Nor Shamsiah Mohd Yunus, Cumartesi günü verdiği demeçte yeni hükümetin bu tür mali skandalların tekrar yaşanmasını önlemek için bazı adımlar attığını belirtti.

Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu’nun yıllık toplantısında konuşan yönetici; “Hükümetin getirdiği yapısal reformlardan bir tanesi yolsuzluğu ortadan kaldıracak bir çerçeveyi, bir sistemi, bir kültürü devreye sokmak” dedi.

Bu ayın başlarında, Malezyalı milletvekillerinin mali suçlarla ilgili soruşturmaları koordine etmek için ulusal bir organ oluşturmaya yönelik bir tasarıyı onayladıklarını da aktardı.

Malezya Merkez Bankası Başkanı Hükümet Aldığı Önlemler Bu arada, merkez bankasının finansal kurumlardaki uyum kültürünü sürekli güçlendirerek finansal sistemin finansal bütünlüğünü koruduğunu da sözlerine ekledi. Bu tür finansal skandalların bir daha asla yaşanmayacağını düşünmekte rahat olup olmadığı sorulduğunda da evet yanıtını verdi.

ABD, İsviçre ve Singapur da dahil olmak üzere en az altı ülkedeki makamlar, 1MDB ile ilgili haksızlıklar konusunda soruşturmalar yaptılar. ABD Adalet Bakanlığı, 4.5 milyar doların fondan yönlendirildiğini ve bu paranın çok sayıda ülkede karmaşık bir banka hesapları ağı ve paravan şirketler aracılığıyla aklandığını tahmin etti.

Bununla birlikte, eski Malezya Başbakanı Necip Rezak’ın kişisel banka hesabında milyonlarca dolar olduğu iddia edildi. Yolsuzluk ve gücün kötüye kullanılması ile ilgili olarak birçok suçlamada bulunulan Rezak, herhangi bir yanlış yapmayı reddetti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu