Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lübnan Halkı, Kaos Derinleştikçe Bankalardan Çektiği Doları Yastık Altında Tutuyor

Lübnan'da bir hükümet kurulamazken, güvensiz halka bankalardan çektiği doları yastık altında tutmaya başladı.
Lübnan Halkı, Kaos Derinleştikçe Bankalardan Çektiği Doları Yastık Altında Tutuyor
Yorum

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, ülkenin iktidar seçkinleri arasındaki yolsuzluğa karşı ayalanmalarına son vermeye çağırarak gösterileri alevlendirdi. Bankalar ve okullar, dün yeniden kapatıldı.

Avn’ın Salı günü geç saatlerde yayınlanan bir televizyon röportajında dile getirdiği sözler, protestoları alevlendirirken, Beyrut’un güneyinde bir barikatta Lübnanlı askerlerle yapılan bir görüşmenin ardından bir protestocu vuruldu ve öldürüldü.

Bu olay, Lübnan’ın neredeyse bir aydır şiddetli bir şekilde devam eden krizinde, derin bir siyasi ve ekonomik açıdan gerilimleri artırdı. Öldürülen kişi, usta bir Dürzi siyasetçisi ve eski iç savaş milis lideri olan Walid Jumblatt’ın takipçisiydi. Diğer destekçiler ise buna sessiz kalmaya çağırıldı.

Bir bankacı ise tüm transferlerin şimdilik dondurulduğunu söyledi. Beyrut’un merkezindeki kapalı bir otoyolda protesto yapan Joelle Petrakian, Avn’ın röportajını küçümseyici olarak nitelendirdi. Petrakian, “Reaksiyon çok spontan oldu. İnsanlar baskıyı artırmamız gerektiğini hissediyorlar. Sanırım soğumamıza izin verecek tüm yolları deniyorlar, ama tam tersine durmayacağız” ifadelerini kullandı.

Birkaç düzine protestocu birlikler tarafından izlendi ve polis normalde meşgul olan yolu tıkadı. Avn’ın sözlerinin tetiklediği gece boyunca yapılan protesto gösterileri sırasında yakındaki bir alanda çöpler ateşe verildi.

Ennahar gazetesinin ön sayfasında “Avn ayaklanmayı ateşledi,” manşeti yer aldı. Röportajında Avn, Saad al-Hariri’nin koalisyon kabinesinin yerine yeni bir hükümet kurma konusundaki görüşmelerde herhangi bir ilerleme olmadığını belirtti. 29 Ekim’de istifa eden Hariri, tekrar başbakanlık konusunda tereddütlü olduğunu söyledi.

Avn ayrıca, pek çok protestocunun talep ettiği gibi tamamen teknokratik bir hükümetin Lübnan’ı yönetemeyeceğini ve bu yüzden politikacıları içermesi gerektiğini ifade etti. Avn, “Bu şekilde devam edersen Lübnan ve çıkarlarını vuracaksın. Devam ederlerse bir felaket var. Eğer dururlarsa hala düzeltmemiz gereken bir şey var,” dedi.

Avn’ın röportajı sona ererken, protestocular Lübnan’da birçok ana yolu kapattı, bazıları da lastik yaktı. Beyrut’ta geceleri geç saatlerde gerginlik yaşandı. Beyrut yakınlarındaki Cola semtinde düzinelerce adam, tank ve askerlere taş attı.

Başbakan Saad al-Hariri, orduyu ve polisi çağırdı. Vatandaşları koruma ve protestocuların güvenliğini sağlama ihtiyacını vurguladı. Twitter’da Jumblatt için başsağlığı dilediğini de belirtti.

Yastık Altındaki Dolarlar

Yastık Altındaki DolarlarSermaye kaçışından kaçınmak isteyen ticari bankalar, Lübnan ve ABD doları arasındaki para çekme işlemlerinde finansal transferlere sıkı kısıtlamalar getirildi. Ancak yetkililer resmi sermaye kontrollerini açıklamadılar.

Lübnan’da bankalar, Ekim ayının yarısı boyunca kapalı kaldılar. Banka çalışanları, paralarını talep eden mevduat sahipleri ve protestoculardan dolayı hissettiği güvenlik riski nedeniyle Salı ve Çarşamba günü kapılarını kapattılar.

Avn, Lübnanlıları paralarının güvende olduğunu söyleyerek bankalara acele etmemeye çağırdı. Ayrıca Lübnanlıların bankalardan çekilen ve evde tutulan paralarına atıfta bulunarak yastık altında dolar tuttuğunu söyledi.

Birleşmiş Milletler Lübnan’ı, uluslararası yardım arayabilecek daha iyi yeni bir hükümet kurmaya çağırdı. Ülkenin kritik bir finansal ve ekonomik durumda olduğu konusunda da uyardı.

Siyasi kaynaklar, Batılı ve Körfez Arap ülkeleriyle aynı hizada olan Hariri’nin, acilen ihtiyaç duyulan uluslararası finansal desteği sağlamak için daha iyi bir konumda olacağına inanacağını düşündüğü bir teknokratik kabinenin başbakanı olmak istediğini belirtti.

Pazar günü iki Şii grubun görüşlerine hakim olan kaynaklar, Hariri’nin ağır silahlı grup Hizbullah ve müttefiki Amal’ı hükümetten uzak tutmayı hedeflediğini söylediler.

İran destekli Hizbullah, ABD tarafından terörist bir grup olarak sınıflandırıldı. Pazartesi günü, lideri yeni hükümetle ilgili görüşmelerin sürdüğünü ve Hizbullah’ın anlaşma için yol açmak istediğini dile getirdi..

Hizbullah’ın siyasi bir müttefiji olan Avn, bir sonraki başbakanı tayin etmek üzere milletvekilleriyle resmi istişareler yapmadan önce cevap beklediğini ifade etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu