Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lübnan Hükümeti Reform İlan Ederek Değil, Uygulayarak Güven Kazanmalı

IMF Orta Doğu ve Orta Asya'nın direktörü olan Jihad Azour, Lübnan'ın vatandaşların güvenini kazanması için refomları doğru uygulaması gerektiğini söyledi.
Lübnan Hükümeti Reform İlan Ederek Değil, Uygulayarak Güven Kazanmalı
Yorum

Uluslararası Para Fonu’nun Orta Doğu ve Orta Asya’nın direktörü olan Jihad Azour, Lübnan liderlerinin vatandaşların güvenini reformlar ilan ederek değil, gerçekte bunları doğru şekilde uygulayarak geri kazanmaları gerektiğini söyledi.

Azour, Fon’un üç aylık bölgesel görünümünün açıklanmasından önce Dubai’de verdiği demeçte, “İnsanlar düşük büyüme nedeniyle acı çekiyor, düşük istihdamın olması nedeniyle acı çekiyor,” dedi.

Ekonomistin tavsiyesi, 14 yıl içerisinde ülkenin en büyük protestoları arasında geliyor. Daha önce 2005’ten 2008’e kadar Lübnan’ın maliye bakanı olarak görev yapan Azour, hükümetin kendisini daha iyi hizmetlere ve iş yaratmaya dönüştüren işlevsel yönetişim yürütmeye adadığını söyledi. Lübnan’daki işsizlik oranı şu anda yüzde 35 ila 40 arasında değişmektedir.

Azour, “Bu nedenle uzun zamandır devam eden zorunların bazılarına, yapısal sorunlara yönelik reformların net bir yönünü sağlayarak mali dengesizlikleri ele alarak finansal durumu istikrara kavuşturmanın ve ayrıca devletin, sokaktaki insanların ihtiyaçlarını ve isteklerini yerine getirmek için devlet işlevine sahip olma kararının olduğunu da göstermenin önemli olduğunu düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Lübnan’ın Merkez Bankası Politikaları

Lübnan'ın Merkez Bankası PolitikalarıLübnan’ın bankaları on bir gün boyunca en barışçıl protestolara kapalı kaldı. Açıldığında ise insanların bankalara giderek ülkenin dolar rezervini tüketmelerinden korkuluyordu. Bu korkuyu gidermek için Lübnan, ülkeden büyük miktarda dolar nakit para almayı geçici olarak yasakladı.

Birçok kişi, Lübnan’ın tehlikeli derecede düşük olan döviz kuru seviyeleri nedeniyle merkez bankası başkanı olan Riad Salameh’in politikalarını suçluyor. Lübnan’ın merkez bankası olan Banque du Liban, yıllarca Lübnan lirasını dolar satarak ve alarak güçlendirmek için müdahale etti.

Fakat dolar satmak için ilk önce dolar almak zorundalardı. Yani ekonomik problemler kötüleştikçe dolar rezervleri de tükendi. Lübnan’ın ticari bankaları merkez bankasından dolar satın almak zorundadır ve bu dolarlar, merkez bankasının rezervlerine veya Hazine bonolarına bağlanır.

Merkez bankasındaki popüler öfkenin garanti edilip edilmediği sorulduğu zaman Azour, bu soruya cevap vermenin kendi işi olmadığını söyledi. Ancak IMF’nin yakından takip ettiğini söylediği bir şey olan Akdeniz ülkesinin finansal durumunun aciliyetini vurguladı.

Azour, “Lübnan, uzun süredir ikiz açık, bütçe açığı ve cari hesap açığı geçiyor, bu da yeterince düşük bir büyüme seviyesi nedeniyle yeterli iş yaratmadı. Bu nedenle bugün ihtiyaç duyulan şey, vatandaşlarının, yatırımcılarının ve uluslararası toplumunun çoğunun güvenini yeniden kazandıran çok güçlü ve inandırıcı bir reform paketidir,” dedi.

Lübnan’ın cari işlemler açığı, yüzde 25’in üzerinde olmasıyla göze çarpıyor. Bu, ihracattan çok daha fazla ithalat yaptığı, tasarruf ettiğinden daha fazla harcadığını ve ayakta kalmak için yabancı paralara büyük ölçüde güvendiği anlamına geliyor.

Reform Paketi Tatmin Etmedi

Reform Paketi Tatmin EtmediProtestolar, onlarca yıl süren yolsuzluk, işlevsel olmayan hükümet ve temel kamu hizmetlerinin bozulmasına yönelik bir öfke tezahürü. Lübnan Başbakanı Saad Hariri’nin geçen hafta vaat ettiği bir reform paketi, kabinenin tamamen istifa etmesini ve ülkenin mezhepçi siyasal sisteminin elden geçirilmesini isteyen göstericileri tatmin etmedi.

Reform paketi, 2020’deki açığı GSYİH’in yüzde 0,6’sına düşürmeyi hedefliyor. Ancak insanlar önlemlerin çok geç geldiğinden ve birçoğunun bir kereye mahsus bir banka vergisi gibi kesintilerden endişe duyuyorlar. Lübnan’da güvenmediğini söyleyen bir Arap etiketi eğilimi bulunuyor.

Uluslararası bir Lübnan finans yöneticileri örgütü tarafından geçen hafta yayımlanan bir bildiride, “Acil ve radikal tasarruf tedbirleri ve yapısal reformların yokluğunda Lübnan’ın ekonomik bir erime yolunda göründüğü” belirtildi.

Azour’un sözleri o kadar güçlü olmasa da eski bakan Lübnan liderlerinin sözleri üzerinde harekete geçme ihtiyacına büyük önem verdi.

Azour, “Önemli olanın sadece pakete sahip olmak değil, aynı zamanda zaman çizelgesini göstermek ve sadece reformların kendisine değil, aynı zamanda uygulamalarına da güvenilirlik kazandırmak olduğunu düşünüyorum. Bence asıl mesele, gerçekten güven buraya nasıl geri getirilecek?” ifadelerini kullandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu