Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs’ın Eski Lideri Lloyd Blankfein, Trump’ın Tarifelerini Savundu!

David Solomon’a CEO’luk görevini devreden Lloyd Blankfein, Trump’ın tarifelerinin kötü bir fikir olmadığını savundu. Ayrıntılar aşağıda;
Goldman Sachs’ın Eski Lideri Lloyd Blankfein, Trump’ın Tarifelerini Savundu!
Yorum

Goldman Sachs’ın önceki CEO’su Lloyd Blankfein, dün akşam saatlerinde yaptığı bir Twitter paylaşımında, Trump’ın son tarife turuyla ilgili görüş bildirdi. Tarifelerin etkili bir müzakere aracı olabileceğini dile getiren Blankfein, ABD’nin şu anda tarifelerin acısını hissediyor olabileceğini ancak tarifelerin uzun vadede Çin’i incitebileceğini aktardı.

“Tarifelerin bizi acıttığını söylemek, asıl noktayı kaçırıyor. Çin ticarete daha çok güveniyor ve daha çok kaybediyor. Yönetim ve çalışanların her ikisinin de zarar gördüğü bir işçi grevinde olduğu gibi, süreç göreceli direnç, çözümleme ve uzlaşmanın gerçekleşmesi gereken yerler gösterebilir” dedi.

Ayrı bir tweette ünlü Wall Street yöneticisi, tarifelerin ABD’li alıcıları, satın alımlarını yerel ya da Çinli olmayan şirketlerden yapmaya yönlendirebileceğini de söyledi.

Goldman Sachs'ın Eski Lideri Lloyd Blankfein, Tarife ABD Alıcıları Yerli Şirketlere Yönlendirebilir Bunun Amerikan tarafının şimdikinden biraz daha fazla ödeme yapmasına neden olsa da sonuç olarak Çinli şirketlerin gelirlerini kaybedeceğini vurguladı. “Harika değil ama fırsat eşitliğini sağlamak için baskı amacıyla sürecin bir parçası” dedi. Blankfein’ın tweetine yanıt veren Standard Chartered’ın küresel makro strateji ve FX araştırma başkanı Eric Robertsen; “orada fazla bir basitleştirme olduğunu düşünüyorum” dedi.

Eric Robertsen, bugün CNBC’ye verdiği demeçte de tarifelerin kötü bir fikir olmadığını savunan Blankfein’a katılmadığını açıkça belirtti.

Eric Robertsen Goldman Sachs'ın Eski Lideri Lloyd Blankfein Karşı Çıktı “Kesinlikle kısa vadede, ülke çapındaki tarifelerin artırılması durumunda, bu ticaret savaşında kazananlar ve kaybedenler olduğu fikri, bence asıl olayı kaçırıyor. Çünkü herkes kaybeder” dedi. Robertsen ayrıca Çin’den ithalat yapan ABD şirketlerinin, bir gecede değiştirmeleri zor olacak sözleşmeleri olduğunun da üzerini çizdi.

Bazı analistler de Çinli olmayan bazı şirketlerin artan işgücü maliyetlerinden dolayı halihazırda üretimlerini ülke dışına, Güneydoğu Asya’ya taşıdıklarını bildirdi. Nihayetinde, ABD ile en büyük ticaret ortağı olan Çin arasındaki gerilimin yükselmesi, bir kez daha tartışmalı yorumlara yol açıyor. Ama gerilimin nihai ve detaylı sonuçlarının ne olacağı konusu, belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu