Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Lagarde Uyardı: Savaş Kaynaklı Ekonomik Riskler Yükseliyor!

ECB Başkanı, savaş nedeniyle yükselen ekonomik riskler hakkında uyarılarda bulundu. Tüketici karamsarlığı ve şirket yatırımlarına dikkat çekti. İşte öne çıkanlar;
Lagarde Uyardı: Savaş Kaynaklı Ekonomik Riskler Yükseliyor!
Yorum

Avrupa’nın zor bir döneme girdiğini söyleyen Lagarde, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırganlığının, kısa vadede enflasyonu daha da yükselteceğini ve Euro Bölgesi’nin büyüme beklentileri için önemli riskler doğuracağını belirtti.

Enflasyonu yükseltmesi muhtemel üç ana faktörden bahseden Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, daha yüksek enerji fiyatları, gıda fiyatları ve küresel üretim darboğazlarını gerekçe gösterdi.

Lagarde için Enflasyonu Yükseltecek 3 Ana Faktör Var

İlk olarak enerji fiyatlarını gerekçe gösteren Lagarde, yılın başından bu yana yüzde 52 artan gaz fiyatlarına ve yüzde 64 artan petrol fiyatlarına atıfta bulundu. Enerji fiyatlarının daha uzun süre daha yüksek kalmasının beklendiğini de söyledi.

Euro Bölgesi Enflasyon
KAYNAK: Eurostat

Bu arada Almanya bugün gaz krizi için erken uyarıda bulunarak tüketicileri ve şirketleri tüketimi azaltmaya çağırdı.

İkinci olarak ise ECB Başkanı, gıda enflasyonu üzerindeki baskının artmasını muhtemel olarak değerlendirdi. Rusya ve Ukrayna, küresel buğday ihracatının yaklaşık yüzde 30’unu karşıladığını anımsattı. Kaldı ki halen savaşta olan Rusya ile Ukrayna’nın liderleri de daha önce gıda konusunda uyarıda bulundu.

Ukrayna Başkanı Zelenskiy, savaş nedeniyle bazı ülkelerde gıda kıtlığı yaşanacağını söylerken Rusya Başkanı Vladimir Putin dünyanın yaşayacağı gıda sorununun yaptırımlardan kaynaklanacağını söyledi.

Lagarde, buğdayın yanında Beyaz Rusya ve Rusya’nın gübre üretiminde önemli bir bileşen olan ve dolayısıyla arz sıkıntısını şiddetlendiren dünyadaki potasyumun yaklaşık üçte birini ürettiğini de vurguladı. Üçüncü olarak Lagarde, küresel üretim darboğazlarının belirli sektörlerde sürmesini muhtemel olarak değerlendirdi.

Bu noktada paladyum örneğini verdi ki paladyum fiyatları savaş sırasında 3417 dolara kadar çıkarak rekor kırdı.

Lagarde, Rusya’nın katalitik konvertör üretiminde kilit önem taşıyan paladyumda dünyanın en büyük ihracatçısı olduğunu anımsattı. Öte yandan Ukrayna’nın da yarı iletken üretimi için kritik olan dünyadaki neon gazının yaklaşık yüzde 70’ini sağladığını belirtti.

Lagarde: Savaş Büyüme için Önemli Riskler Oluşturuyor

Çatışmanın en az iki kanaldan güveni zedelediğini söyleyen Lagarde, ilk olarak hanelerin daha karamsar hale geldiğini ve harcamaları kısabileceğini dile getirdi. İkinci olarak ise iş yatırımlarını gösterdi.

Savaşın büyüme için önemli riskler oluşturduğunu belirten ECB Başkanı, şirket yatırımları ve tüketici karamsarlığının altını çizdi.

“Avrupa zor bir aşamaya giriyor, bu etkilerin ne kadar büyük olacağı ve ne kadar süreceği konusunda önemli bir belirsizlik var” diyerek ECB’nin üçüncü çeyrekten sonra bitmesi planlanan tahvil alım programının hem boyutunu hem de süresini revize etmeye hazır olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu