Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey İrlanda Ekonomisini Toparlarken Gerçek Bir Değişim Fırsatı Yakalayabilir

Düşünce kuruluşu Pivotal, Kuzey İrlanda ekonomisinin virüs nedeniyle Birleşik Krallık’ın geri kalanından daha fazla acı çekeceğini tahmin ederken fırsatlara dikkat çekti. Detaylara aşağıda;
Kuzey İrlanda Ekonomisini Toparlarken Gerçek Bir Değişim Fırsatı Yakalayabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Tüm dünyada 9 milyonu aşan vaka sayısıyla ekonomileri sarsmaya devam eden pandemi, gerek kurumların gerekse hükümetlerin beklentilerinde aşağı yönlü revizyonlar yaptırıyor.

Bu noktada gelen uyarılardan biri de düşünce kuruluşu Pivotal’ın raporu oldu. Pivotal, Kuzey İrlanda ekonomisinin İngiltere’nin diğer bölgelerine göre daha uzun süre acı çekmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Kuzey İrlanda İdaresi’nin Covid-19’a ekonomik yanıtının zamanı geri almaya çalışamayacağını söyleyen Pivotal, Covid-19 boyunca kolay bir ekonomik yolun olmadığını, şimdi büyük kararların ve daha büyük hırsların zamanı olduğunu savundu.

Pivotal, Kuzey İrlanda’nın Covid-19’dan toparlanmasıyla ilgili yayımladığı yeni raporunda ülkenin karşılaştığı zorluklara ve fırsatlara dikkat çekti.

Krizin uzun vadede sunduğu fırsatlara odaklanan rapor, Covid-19’un genel etkilerini, bu etkileri nüfusa nasıl eşit olarak yayılmadığını ve virüs ortaya çıkmadan önce ekonominin karşılaştığı zorlukları inceleyerek; iyileşme vizyonunun istekli ve cesur olması gerektiği sonucuna vardı.

Zamanı geri almak için herhangi bir planın yetersiz olacağını savunan düşünce kuruluşu, idarenin ekonomik toparlanma stratejisinin Kuzey İrlanda’nın uzun vadeli zayıflıklarını tam olarak dikkate alması ve bunlara yönelik sürdürülebilir ve etkili adımlar atması gerektirdiğini kaydetti.

Bunun becerilerde dönüşüm, yeniden canlandırılan altyapı ve sürdürülebilirliğe doğru ilerlemek için gerçek bir değişim fırsatı olduğunu belirtti.
Kuzey İrlanda GSYİH Tahminleri
Kaynak: Pivotal

Covid-19’un GSYİH’de yaratacağı düşüşle ilgili birçok tahmin olduğunu hatırlatan rapor, UUEPC’nin yüzde 12,7’lik daralma öngörürken Danske Bank/Oxford Economics’in yüzde 7,5’lik daralma öngördüğünü gösterdi.

Tahminlerin rakamlarda farklılık gösterse de çoğunun ekonomik çıktının 2022’ye kadar toparlanmasını beklemediğini ancak bunların İngiltere Şubat-Nisan GSYİH’sinde %25,1’lik rekor düşüş göz önüne alındığında iyimser olabileceklerini aktardı.

Öyle ki İngiltere’nin Nisan GSYİH’sindeki aylık düşüşü, Haziran 2002’deki bir önceki en yüksek aylık düşüşten dokuz kat ve 2008 krizindeki rekor rakamlardan 20 kat daha büyüktü.
İngiltere Nisan Düşüş
Kaynak: ONS

Pivotal, Kuzey İrlanda‘da hangi modelin geçerli olduğuna bakılmaksızın, iyileşmenin muhtemelen İrlanda’nın ve İngiltere’nin geri kalanından daha uzun vadeli bir çaba gerektireceğini vurguladı. Fakat her ne kadar büyük ve acı verici bir zorluk olsa da Covid-19 krizinin yeni düşünme, yeni fikirler ve yeni istekler için fırsatlar yarattığını ekledi.

Tüm dünyada bireyler, işletmeler, kuruluşlar ve hükümetlerin C-19’un zorluklarına yeniden düşünerek, ayarlayarak ve yenilik yaparak cevap verdiklerini belirten düşünce kuruluşu, Kuzey İrlanda’nın Covid-de toparlanma stratejisinin gerilemenin işletmeler ve bireyler üzerindeki acil etkisine cevap vermesi gerektiğini aktardı.

Ancak daha da önemlisinin, ekonominin altında yatan zayıflıklarının da ele alınması olduğunu savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu