Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kuzey İrlanda Ekonomisi Oldukça Derin Bir Durgunlukla Karşı Karşıya

Kuzey İrlanda Ekonomi Bakanı, başka bir Covid kilitlemesinin ülkedeki işletmeler için yıkıcı olacağını dile getirerek bazı uyarılarda bulundu.
Kuzey İrlanda Ekonomisi Oldukça Derin Bir Durgunlukla Karşı Karşıya
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey İrlanda Ekonomi Bakanı Diane Dodds, salgının hem bir sağlık hem de ekonomik bir kriz olduğunu söyleyerek başka bir Covid-19 kilitlemesinin Kuzey İrlanda’daki işletmeler için yıkıcı olacağını söyledi. Dodds’un açıklaması, Ekonomi Bakanlığı’nın üst düzey yetkilisinin Covid-19 salgınının getirdiği ekonomik kriz düzeyini özetlemesinden sonra geldi.

Nitekim Çarşamba günü Mike Brennan, krizin tam etkisinin henüz başlamadığı konusunda uyarıda bulundu. Kuzey İrlanda’da yaklaşık 330.000 işçinin şu anda Londra’dan bir tür gelir desteği aldığını ve bu programlar sona erdiğinde, yıl sonuna kadar işsizliğin 100.000’e ulaştığını görebileceklerini dile getirdi.

BBC’ye konuşan Diane Dodds; “ekonomiyi kapatamaz ve tamamen aynı çıktı seviyeleriyle tamamen aynı şekilde yeniden toplanmasını bekleyemezsiniz” diyerek şöyle devam etti:

“Pek çok ekonomist, ekonomide çıktının yaklaşık %10’unu kaybedeceğimizi belirtti, yüzde eksi 3 durgunluğa benziyor, dolayısıyla bu ekonominin karşı karşıya olduğu oldukça derin bir durgunluğa işaret ediyor. Bu durumu hiçbir zaman hoş göstermeye çalışmadım. Tıpkı sağlığımıza bakmamız gerektiği gibi ekonomik sağlığımıza da bakmalıyız. Hem yerel hem de merkezi hükümette ekonomiye muazzam müdahalelerde bulunduk. Mükemmel miydiler? Hayır! ama ekonomiye eşi görülmemiş müdahaleler oldular. Önümüzde zor günler olacağı gerçeğiyle yüzleşmemiz gerekiyor.”

Diane Dodds, bazı sektörlerin başarılı bir şekilde yeniden açıldığını ve halkın sağlık kurallarına bağlı kalması halinde bunun devam edebileceğini belirterek mevcut durumun o kadar vahim olmadığını da ekledi.

Dodds, turizm, otelcilik ve havacılık gibi sektörlerdeki toparlanmanın daha uzun süreceğini ve bunların baştan sona açılmış ve iyileşmekte olan diğerlerinden daha uzun bir desteğe ihtiyaç duyacağını da vurguladı.

Ulster Üniversitesi Ekonomi Politikaları Merkezi Direktörü Gareth Hetherington ise BBC’ye durumun çetin olduğunu söyleyerek bu yıl sonuna kadar önerilen 100 bin işsiz sayısını muhafazakar bir tahmin olarak nitelendirdi.

Perakendecilik sektöründe bir toparlanmadan söz edilmesinin yanlış bir güvenlik duygusu riskine yol açabileceğini belirten Hetherington, 100 binin en kötü durum senaryosu olmadığını aktardı. Ayrıca Kuzey İrlanda çapında başka bir kilitlemenin “felaket” olacağını ve bunun yerine yerel kısıtlamaları uygulamak için test, izleme ve takip sistemi kullanılarak bunun önlenebileceğini savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu