Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küreselleşme Giderek Azalıyor ve ABD-Çin Ticaret Anlaşması Bunu Çözemeyecek

Londra merkezli araştırma firması Independent Strategy’nin Başkanı ve Küresel Stratejisti David Roche, küreselleşmenin giderek azaldığını ve ABD-Çin anlaşmasının bunu çözemeyeceğini söyledi.
Küreselleşme Giderek Azalıyor ve ABD-Çin Ticaret Anlaşması Bunu Çözemeyecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Londra merkezli araştırma firması Independent Strategy’nin Başkanı ve Küresel Stratejisti David Roche, küreselleşmenin giderek azalığını ve ABD-Çin ticaret anlaşmasının bunu tersine çevirecek bir olgu olmadığını söyledi.

Küreselleşmenin zirveye çoktan ulaştığını dile getiren Roche; “bunun tersine dönmesi aslında yedi yıl önce başladı” diyerek ABD Başkanı Donald Trump’ın yükselişinden ve dünya çapındaki ülkelerin daha korumacı politikalar oluşturmasından çok öncesine işaret etti.

Küresel sistemlerin en bariz destekçilerinden olan Çin’in bile gelecekteki büyümesinin çoğunun yurt içi işlerden sağlayacağını öngören Roche, açıklamalarıyla dikkat çekti.

Küreselleşme Destekçisi Çin En Büyük Büyüme Yurt İçinden SağlayacakIndependent Strategy’nin Başkanı, küreselleşmenin defterinin dürüldüğünü ve ABD-Çin ticaret anlaşmasının motoru yeniden çalıştıracak bir şey olmadığını çünkü hasarın çoktan verildiğini belirtti. “Çin’in uluslararası ticareti kullanarak büyümesi mümkün değil. Bunun yerine yurt içinden büyüyecek” diyen Roche, Çin’in içe yönelik tek ülke olmadığını da vurguladı.

Nitekim Roche uzun zamandır, İtalya gibi popülist hükümetlere sahip ülkelerin küreselleşmeyi benimsemek yerine vatandaşlarının kısa vadeli yararlarına öncelik verdiğini savunuyordu.

David Roche İtalya Gibi Popülist Hükümetler Küreselleşmeyi Benimsemiyor“Korumacı önlemler yıllar önce yürürlüğe girdi. İtalya’da işlerini kaybedenleri hatırlattılar çünkü işleyen bir iş gücü piyasasına ve tamamen yeteneksiz bir hükümete sahip değiller” ifadeleriyle görüş bildiren Roche, kendi adına korumacılığı kınadığını da aşikar etti. Küresel stratejist bunu, hükümetlerin görevlerinden ve ilerleyen teknoloji karşısında iş gücünün sürekli iyileştirilmesi sağlama sorumluluklarından kaçınmanın bir yolu olarak açıkladı.

Tüm bunların üzerine şöyle konuştu: “Ama elbette popülizm kolay cevaplar istiyor. Göç etmeyi, rekabeti, başka birinin işimizi çalma olgusunu suçlamak istiyor. Bunlar ABD’deki işlerin teknoloji yüzünden kaybedildiği kadar mitolojik.” Nihayetinde David Roche, tüm bunların çözümünün daha az değil daha fazla uluslararası bağlantı olduğunun üzerini çizdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu