Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

En Büyük Küresel Riskler Pandemi ve Onun Etkisiyle Oluşan Geçim Krizi

Dünya Ekonomik Forumu’nun hazırladığı rapora göre kısa vadede küresel boyutta en büyük riskler coronavirüs salgını olurken, uzun vadede iklim değişikliğiyle mücadele etmek zorunda kalacağız.
En Büyük Küresel Riskler Pandemi ve Onun Etkisiyle Oluşan Geçim Krizi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), Küresel Riskler Raporu‘nu yayımladı. 2020 yılı tüm dünya için zor geçti. Çin’de başlayıp tüm dünyaya yayılan coronavirüs nedeniyle şu ana kadar 2 milyon 51 insan hayatını kaybetti.

WEF raporunda önümüzdeki 2 yıl dünya için en büyük tehdit edici unsurların, bulaşıcı hastalıklara bağlı ölümler ve geçim sıkıntıları olduğu ifade edildi.

Covid-19 pandemisinin insan hayatı kadar ekonomi açısından da zararının büyük olduğu aktarıldı.
Küresel Riskler
Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

Yaşanan salgın hastalığın yoksulluğu ve gelir eşitsizliğini artıracağı, seyahat, turizm, imalat, hizmet ve perakende ticaret sektörünün ise toparlanmasının zaman alacağı ifade edildi.

2020 yılında küresel salgın riskinin gerçeğe dönüştüğü, bu süreçte hükümetlerin tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak, zor kararlar almak zorunda kaldığı söylendi.

Bu salgının iş kayıplarını artırdığı, küresel işbirliklerini olumsuz etkilediği ve finans piyasalarında ani değişimlere yol açtığı hatırlatıldı. Gelinen durumda insanlığın birçok sorunla baş etmesi gerektiği, bunlar arasında iklim değişikliği ve siber saldırı gibi konuların da yer aldığı söylendi.

Orta ve kısa vadede coronavirüs salgınının yarattığı olumsuzlar gündemde olacak. 5-10 yıllık süre zarfında ise siber saldırılar, jeopolitik riskler, çevresel değişimler insanların baş etmek zorunda kalacağı sorunlar olacak. Salgının bazı ülkelerde sağlık ve eğitim sektörünü aynı eşitlikte etkilemediği belirtildi.

Marsh & McLennan ve Zürih Sigorta Grubu’nun katkısıyla hazırlanan raporda, genç neslin yaşadığı zorluklara işaret edildi.
Dünya Ekonomik Forumu Ülkelerin Ekonomik Beklentileri
Kaynak: Dünya Ekonomik Forumu

Genç nüfusun son 10 yıl içinde iki büyük ekonomik kriz yaşadığı, bunların eğitim, ekonomik beklenti ve ruh sağlığı açısından çok ciddi sorunlara yol açtığı belirtildi. Salgın nedeniyle dünyanın tamamında işgücünün %14 azaldığı, ücret kesintileri ve işini kaybeden insanların yoksulluğa doğru ilerlediği belirtildi.

Diğer riskler arasında; fiyat istikrarsızlığı, borç krizi, emtia şokları, devletlerin çöküşü, biyolojik çeşitlilik kaybı, siber güvensizlik, teknik yönetişim başarısızlığı, kitle imha silahları, sanayi çöküşü, bilime karşı duruş ve sosyal güvenlikte çöküş sıralandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu