Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Merkez Bankacılarından Facebook’un Kripto Parası için Uyarılar Geliyor

Facebook’un resmen tanıttığı kripto parası Libra hakkındaki tartışmalar giderek alevleniyor. Libra, şimdi de küresel merkez bankaları tarafından sorgulanıyor.
Küresel Merkez Bankacılarından Facebook’un Kripto Parası için Uyarılar Geliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Facebook’un resmen tanıttığı kripto parası Libra, hem olumlu hem de olumsuz bakış açılarından değerlendirilmeye devam ediyor. Ünlü kripto para analisti Brian Kelly, Facebook’un Libra’sının yeni bir dönemin kapılarını açacağını söylerken dünyanın dört bir yanından merkez bankacıları sosyal medya devine tehdit niteliğinde mesajlar gönderiyor.

Örneğin Fransa Maliye Bakanı Brouno Le Maire, Libra’nın tanıtılmasından kısa süre sonra bunun egemen bir para birimi haline gelmesinin söz konusu olmadığını söylemişti.

Fransa Maliye Bakanı Brouno Le Maire Libra Açıklaması Alman bir politikacı ise firmayı “gölge banka” olarak adlandırmıştı. Bu arada, ABD Senatosu Bankacılık Komitesi yakın zamanda teknoloji devini sanal bir para yaratma konusundaki istekleriyle ilgili bir duruşmaya katılmaya çağırdı.

Yeni alınan bilgilere göre başka merkez bankaları da tartışmaya katıldı. Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, bugün düzenlediği basın toplantısında; “Facebook’un önerisinin her zaman kullanacağımız bir şey haline gelmeden önce köprünün altından akacak çok su olduğunu düşünüyorum” dedi.

Ele alınması gereken birçok düzenleyici sorunun olduğunu dile getiren Philip Lowe; “bunun sağlam bir iş davası olduğundan emin olmalılar” dedi.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe Libra Yorumu Bu noktada, Facebook’un tokeninin çoğu kripto para biriminde görülen oynaklığı önleme amaçlı bir varlığa (genellikle dolar gibi para birimleri) dayalı olacağı hatırlatıldı. 2020’de piyasaya sürülmesi beklenen para birimiyle ilgili görüş bildiren İngiltere Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Sam Woods da; “Böyle bir şeyin düzenleyici bakış açısından çok önemli olabileceği açık” dedi.

Başkan Mark Carney ise bu haftanın başlarında Facebook’un kripto projesinin “en yüksek yönetmelik standartlarıyla” karşı karşıya gelmeyi beklemesi gerektiğini söylemişti. Endonezya Merkez Bankası’nın bugün Facebook’un planlarının gözden geçirilmesi gerektiğini açıkladığı yazıldı. Jerome Powell da Çarşamba günü FED’in para biriminin ne kadar güvenli olduğu ve finansal yasalara uyup uymadığı konusunda yüksek beklentileri olacağını dile getirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu