Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Ticaret Belirsizliği ve Hong Kong Baskısı Altında

ABD ve Asya piyasalarındaki hisse senetleri ticaret anlaşmasına yönelik çelişkili haberler ve Hong Kong’da artan tansiyon ile karışık seyretti.
Küresel Piyasalarda Hisse Senetleri Ticaret Belirsizliği ve Hong Kong Baskısı Altında
Son Güncelleme: 
Yorum

Hafta sonu Hong Kong’da artan sokak gösterileri Asya Pasifik piyasalarının yeni haftaya kayıpla başlamasına sebep olmuştu. Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde polisle göstericiler arasında gerilim iyice artarken bu durumun ekonomiye zarar verdiği aktarıldı.

Öte yandan ülkenin iki büyük bankası tarafından yapılan açıklamada işlerin o kadar da aksamadığı, resesyona girilse de şirket karlılık oranlarının arttığı ifade edildi. Fakat ülkedeki kaos hisse senedi piyasasında olumsuz etkisini sürdürüyor.

Asya piyasaları Hong Kong gerilimini yaşarken, ABD tarafında daha çok ticaret görüşmelerindeki belirsizliğin yarattığı kaygı hüküm sürüyor.

ABD Endeksleri Ticaret Belirsizliğiyle Karışık Seyretti

ABD Endeksleri Ticaret Belirsizliğiyle Karışık SeyrettiNew York borsasında işlem gören hisse senetleri Pazartesi günü karışık seyretti. Hisse senetleri finans, telekomünikasyon ve sanayi sektörlerindeki hisselerin artışıyla yükseliş gösterdi. Öte yandan petrol, sağlık, gaz ve kamu hizmetlerindekiler endeksleri yukarı çeken sektör hisseleri oldu.

Dow Jones Endeksi 27.714,39 puana kadar çıktıktan sonra, kapanışı %0,04 değer kazancıyla 27.691,49 puandan yaptı. Walgreens Boots Alliance Inc. hisse senetleri seansın en iyi performansını göstererek %5,08 oranında artış gerçekleştirdi.

Boeing Co. hisselerinde %4,55, Apple Inc.’de ise %0,79 oranında değer kazancı izlendi. NYSE borsasında senasın en kötü performansını gösteren 3,04 puana denk gelen %1,76’lık düşüşle 3M Company hisse senetleri oldu. Düşüş gösteren diğer şirket hisseleri ve oranları; Goldman Sachs Group Inc.’da %1,74 ve International Business Machines’de %1,56 oldu.

S&P 500 Endeksi kapanışı %0,20 düşüşle 3.087,01 puandan yaptı. S&P altında işlem gören hisse senetleri arasında en iyi performansı sergileyen 62,25 puan veya %5,08’lik artışla Walgreens Boots Alliance Inc. oldu. Nektar Therapeutics’te %4,69 değer kazancı olurken, Cabot Oil & Gas Corporation hisse senetleri %4,88’lik kayıpla endeksin en kötü performansını sergileyen olarak dikkat çekti.

NASDAQ Composite Endeksi %0,17 oranında düşüşle 8.241,91 puandan kapandı. Nasdaq altında işlem gören Lianluo Smart Ltd. %37,25’lik artışla en iyi performansı sergileyen hisse senedi olurken, onu %30,80 artışla Xpel Inc. ve %25,18’lik artışla Cabaletta Bio Inc. izledi.

New York borsasında işlem gören hisse senetlerinin 1567 tanesi değer kaybederken, 1250 tanesinde değer kazancı gerçekleşti. 117 tanesinde ise herhangi bir değişim olmadı. Analistler ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde belirsizliğin yeniden doğmasının piyasalardaki risk iştahını azalttığını belirtiyor.

ABD Başkanı Donald Trump, Cumartesi günü gazetecilere yaptığı açıklamada Çin ile görüşmelerin çok iyi gittiğini ancak karşılıklı tarife kaldırma kararına katılmadığını söylemişti. Bunun yanında Çin’in anlaşma konusunda ABD’den daha istekli olduğunu eklemişti.

Asya Piyasaları Hong Kong Olaylarını İzliyor

Asya Piyasaları Hong Kong Olaylarını İzliyorAsya piyasaları da hem ticaret anlaşmasına dair çelişkili açıklamaların hem de Hong Kong protestolarının etkisiyle karışık seyretti. Japonya’nın Topix Endeksi %0,33 artışla 1.709,67 puana, Güney Kore Kospi Endeksi %0,79 artışla 2.140,92’ye, Hong Kong Hang Seng Endeksi %0,52 artışla 27.065,38 puana yükseldi.

Şangay Kompozit Endeksi ise %0,033’lük yataya yakın kayıpla 2.909,38 puana geriledi. Aylardır devam eden Çin karşıtı gösterilerde hafta sonu tansiyon iyice tırmandı.

Hong Kong Özel İdari Bölgesi Baş Yöneticisi Carrie Lam, olayların devam ettiği sürece göstericilerin siyasi taleplerinin dikkate alınmayacağını bildirdi. 3 binden fazla göstericinin yer aldığı eylemlerde şiddet olayları da giderek artarken, Hong Kong’un son 10 yılda ekonomik durgunluk yaşamasına sebep oldu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu