Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Ekonomik Toparlanmanın Şekli, CEO Anketiyle Sorgulandı

Dünyanın dört bir yanından anket yapılan CEO’lar, toparlanmaya ilişkin dört senaryoya ilişkin görüşlerini paylaştı. Coğrafyanın iyileşme şekli olasılığına etkileri dikkat çekti.
Küresel Ekonomik Toparlanmanın Şekli, CEO Anketiyle Sorgulandı
Yorum

Pandeminin, küresel ekonomiyi rekor düşük seviyelere sürüklediği biliniyor. Toparlanma konusunda farklı kurumlardan farklı açıklamalar gelse de dünyanın gelecek yılın sonunda dahi Covid-19 öncesi haline dönemeyeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.

Olası bir toparlanmanın ne zaman, nasıl gerçekleşeceğine ilişkin tahminlerini araştıran bir CEO anketi de söz konusu endişeleri haklı çıkardı. Visual Capitalist tarafından ele alınan araştırmada ekonomiye ilişkin senaryolar ve iyimserlik-kötümserlik seviyeleri ölçüldü.

Aşağıda da görüldüğü gibi dünyanın dört bir yanından anket yapılan CEO’lar, toparlanmaya ilişkin dört senaryodan bahsetti.

W, V, L ve U şekilli iyileşme senaryoları şu şekilde belirtildi:

L şeklinde toparlanma: Bu senaryo, ekonomide keskin bir düşüş ve ardından yavaş bir toparlanma süreci göstermektedir. Genellikle kalıcı işsizlikle noktalanmakta ve eski seviyelere geri dönmesi birkaç yıl almaktadır. Eylül raporunda Asya’nın 2020’de 60 yılın ilk daralmasını yaşayacağını öngören ADB de L şeklinde bir iyileşmeye işaret etmişti.

U şeklinde toparlanma: Aynı zamanda “Nike Swoosh” toparlanması olarak da anılan bu senaryoda ekonomi, önceki zirvesine göre sağlıklı bir yükseliş yaşamadan önce birkaç çeyrek boyunca ve iki yıla kadar durgunlaşmaktadır. Amro, Asean 3’ün Çin öncülüğünde bu şekilde toparlanacağını öngörmüştü.

W şeklinde toparlanma: Ünlü ekonomist Mohamed El-Erian, Mayıs ayında verdiği bir demeçte ABD ekonomisindeki toparlanma şekli olarak W’ye işaret etmişti. Bu senaryo cazip bir iyileşme vaadi sunmaktadır. Keskin bir düşüşe geçilip sonunda iki yıla kadar tam iyileşme dönemine girmektedir. Bu aynı zamanda 1980’lerin başlarında görülene benzer şekilde “çift dipli durgunluk” olarak da bilinmektedir.

V şeklinde toparlanma: Bu en iyi senaryoda, ekonomideki keskin düşüş hızla ve hemen ardından bir yıldan kısa bir süre içinde önceki zirvesine hızlı bir toparlanmaya gitmektedir. İyileşme özellikle ekonomik önlemler ve güçlü tüketici harcamaları ile desteklenmektedir.

Burada ele alınmayan bir başka senaryo, bastırılmış talepten sonra bir patlama ile tanımlanan Z şeklidir. Ancak V şeklindeki bir iyileşmeden daha iyimser olarak görüldüğü için, mevcut pandemi durumu için yeterince uygun değildir.

Düşünce kuruluşu The Conference Board, dünya çapında 600’den fazla CEO’ya yakın gelecekte her bir iyileşme şeklinin gerçekleşme olasılığı hakkında ne düşündüğünü sordu.
CEO Anketi Coğrafya Farklılıklar
Kaynak: Visual Capitalist

CEO’ların yüzde 42’si ekonomik iyileşmenin U şeklinde bir yörünge izleyeceğini, sonunda 2020’nin 3. çeyreğinden itibaren yavaş bir toparlanmanın başlayacağını söyledi. Ancak coğrafya, işlerin ne kadar hızlı “normale” dönebileceğine dair olan söz konusu CEO tahminlerinde rol oynuyor gibi göründü.

Çünkü Avrupalı CEO’ların yarısından fazlası (yüzde 55) U şeklinde bir iyileşme öngörürken bu küresel ortalamadan önemli ölçüde yüksek geldi.

Visual Capitalist, bunun nedeninin, son COVID-19 sıcak noktalarının çoğunlukla ABD, Hindistan ve Brezilya gibi kıta dışındaki diğer bölgelere kayması olabileceğini belirtti. Zaten Hindistan Eylül başlarında Covid vakalarında ikinciliğe yükselmişti.

Diğer taraftan ABD ve Japonya’da CEO’ların %23’ü ikinci bir daralmanın olmasını beklerken bu, ekonomik faaliyetin W şeklinde bir toparlanma sürecine girebileceği anlamına geldi.

Her iki ülke de oldukça etkilendi, ancak sonuçta ortaya çıkan işsizlik oranlarında keskin farklılıklar var. ABD’de işsizlik %15’le zirve yaparken ancak Japonya’da yalnızca %2,6 oldu.

Çin’de ise CEO’ların %21’i (veya beşte biri) hızlı, V şeklinde bir iyileşme beklediğini aktardı. Bu tüm bölgelerdeki en iyi görünüm olurken sebebi Çin’in 2Ç20’de GSYİH’sinde %3,2 büyüme kaydetmesi ve ekonominin çoktan toparlanmaya başlamasıydı.

En kötü görünüm ise Körfez Bölgesi’nden geldi. Buradaki CEO’ların yüzde 57’si bir petrol şoku karşısında ekonominin gelecek yıllarda depresyon tarzı durgunluğa yol açabilecek L şeklinde bir toparlanma göreceğini tahmin etti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu