Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küresel Büyümeyi Tarifeler Değil Ticaret Savaşındaki Belirsizlik Yavaşlatıyor

Eski FED yetkilisi Sarah Bloom Raskin, ABD-Çin ticaret savaşını çevreleyen belirsizliğin küresel büyümeyi tarifelerin kendisinden daha fazla yavaşlattığını söyledi.
Küresel Büyümeyi Tarifeler Değil Ticaret Savaşındaki Belirsizlik Yavaşlatıyor
Yorum

Daha önce Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu Üyesi ve eski bir ABD Hazine Sekreteri Sekreter Yardımcısı olan Sarah Bloom Raskin, ABD-Çin ticaret savaşını çevreleyen belirsizliğin küresel büyümeyi vurduğunu ve bunun yavaşlamayı tarifelerin kendisinden daha fazla hızlandırabileceğini söyledi.

“Dünya ekonomisinin yanı sıra ABD ekonomisine de yük olan şeylerden biri, bu ticaret gerginliklerine ilişkin belirsizlik, oyunun sonunun ne olduğunu bilmek çok zor.” dedi.

Fed ekonomistleri tarafından yapılan ve bu belirsizliğin daha yavaş büyümeye nasıl dönüştüğünü gösteren bir araştırmaya işaret etti.

Sarah Bloom Raskin Küresel Büyüme Yavaşlama Nedeni Sarah Bloom Raskin, bu araştırmanın bulduğu şeylerden birini; “araştırma, yavaşlamaya yol açan şeyin mutlaka ticaret savaşı ya da tarifenin kendisi olmak zorunda olmadığını, etrafındaki belirsizlik olduğunu gösteriyor” ifadeleriyle aktardı. Ayrıca oyununun sonunun ne olduğunu, hedefin ne olduğunu ve ne zaman biteceğini bilmenin önemini vurguladı ve şöyle devam etti:

“Belirsizliği ortadan kaldırmak, elimizden geleni yapmamız gerektiğini düşündüğüm bir şey. Çünkü bu gerçekten büyümeyi olması gerekenden daha yavaş hale getiriyor.”

Raskin’in yorumları, Bank of New York Mellon’un Baş Ekonomisti Shamik Dhar tarafından tekrar edildi.

Tarifeler Küresel Büyüme Yavaşlatacak Kadar Büyük Değil Singapur’daki Milken Enstitüsü Asya Zirvesi’nde konuşan Shamik Dhar; “Bugüne kadar gördüğümüz tarifeler, küresel ticarette gördüğümüz yavaşlamayı açıklayacak kadar büyük değiller” diyerek eski FED yetkilisi gibi belirsizliğe dikkat çekti. Dhar ayrıca şirketlerin ve yatırımcıların çok daha kötü bir şeyin geliyor olmasından korktuklarını ve yatırımlarındaki desteklerini çektiklerini ekledi.

“Bu oldukça güçlü ve size gelecekle ilgili beklentilerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.” dedi. Sonuçta ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmazlığı bir yıldan fazla bir süredir devam ediyor. İki taraf arasındaki pek çok müzakere turu yapılmasına rağmen yakın vadeli bir anlaşmaya dair fazla umut bulunmuyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu