Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kur Korumalı Mevduatta Kurumlar Vergisi İstisnası Kapsamı Açıklandı

Kur korumalı mevduat hesaplarına ilginin artması için kurumlar vergisi istisnası sağlanması için yapılan düzenleme Resmi Gazete'de açıklandı.
Kur Korumalı Mevduatta Kurumlar Vergisi İstisnası Kapsamı Açıklandı
Yorum

Kur korumalı mevduat hesaplarına kurumlar tarafında da ilginin artırılması kapsamında yapılan düzenlemeler devam ediyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan Kurumlar Vergisi Genel Tebliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ yayımlandı.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren tebliğle birlikte, Kurumlar Vergisi Kanunu’na eklenen geçici madde ile döviz ve altın varlıklarını Türk lirasına dönüştüren kurumlara vergi istisnası sağlanmasına atıf yapıldı. Bu şekilde istisnanın kapsamına açıklık getirildi.

Yapılan değişikliğe göre; mükelleflerin 31 Aralık 2021 bilançolarında yer alan yabancı paralar ve altın hesapları ile 1 Ocak 2022’den itibaren açılacak işlenmiş ve hurda altın hesabı bakiyeleri istisna kapsamında olacak.

Sağlanan kurumlar vergisi istisnası kapsamında hazırlanan örneklerden birisi:
Kur Korumalı Mevduat Kurumlar Vergisi İstisnası Örneği
Kaynak: Resmi Gazete

Altın ve döviz varlıklarını 2022 yılı sonuna kadar Türk lirası mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi ksapmında dönüşüm fiyatı üzerinden TL’ye çevirmeleri vebu suretle elde edilen TL varlığı en az üç ay vadeli TL mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda TL’ye çevrildiği tarihte oluşan kazançlar ile dönem sonu değerlemesinden kaynaklananlar da dahil olmak üzere vade sonunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançlar kurumlar vergisinden muaf olacak.

Kurumlar vergisi istisna kapsamı örneklerle de açıklanırken, vadeden önce çekim yapılması durumunda Kurumlar Vergisi Kanunu’nun geçici 14. maddesi kapsamında yararlanılan istisna nedeniyle zamanında tahakkuk ettirilmeyen vergilerin, vergi ziyaı cezası uygulanmak suretiyle gecikme faiziyle birlikte tahsil olunacağı bildirildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu