Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

ABD’yi İşlerine Dönmeye Çağıran Kudlow, Trump’tan Ekonomik Açıklamalar Bekliyor

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Kudlow, ABD ekonomisinin düzelmesine ilişkin Trump'tan yakın zamanda açıklamalar geleceğini duyurdu.
ABD’yi İşlerine Dönmeye Çağıran Kudlow, Trump’tan Ekonomik Açıklamalar Bekliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde vaka ve ölüm sayılarının hızla tırmandığı koronavirüs salgınında küresel vaka sayısı 2 milyona ulaştı. Güncellenen son verilere göre en acı tablonun görüldüğü ABD’de hayatını kaybedenlerin sayısı 26 bini aştı. Kayıpların ciddi oranda arttığı ülkede özellikle New York, felaketin merkez üssü konumuna geldi.

Ülkede büyük bir korku ve panik hakimken, sağlık sektörü çaresiz kaldı. Birbiri ardına yaşanan gelişmeler, durumun ciddiyetini ortaya koyar nitelikteydi. Son olarak Başkan Trump, ülkesinin Dünya Sağlık Örgütü’ne sağladığı fonu durdurma kararı aldı. Bu kararın ardından ülke olarak örgüte her yıl ayrılan 500 milyon dolarlık fonun artık ayrılmayacağını net bir şekilde ifade etti.

Tüm Dikkatler ABD Ekonomisinin Muhtemel İyileşme Zamanına Odaklandı

ABD Ekonomi Muhtemel İyileşme ZamanıABD’de salgın o kadar büyük boyutlu ki bu durumda belki de ekonomi ikinci plana atılması gereken bir konu. Fakat bu pek mümkün olmuyor. Zira yüz bilerce insan işsiz, faaliyetler durmuş ve ekonomi çökmüşken sağlık sektöründen de beklentiler azalıyor. Bir an evvel ekonominin toparlanma sinyalleri vermesi gerekiyor ve bu durum hakkında kimse net bir bilgi veremiyor.

ABD Vaka Durum Grafiği
Kaynak: Worldometer

Salgının ABD’deki boyutunu yukarıdaki grafik iyi bir şekilde açıklıyor. Geçtiğimiz günlerde ülke ekonomisinin açılma zamanının vatandaşların sağlıklarına kavuşma durumuna bağlı olduğunu belirten Trump, belirleyici unsuru salgın olarak göstermişti. Bugün Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Lary Kudlow, Trump’tan yeni açıklamaların birkaç gün içinde geleceğini söyledi.

Kudlow, Trump’ın Ekonomi Açılışına İlişkin Konuşması için Alarm Çaldı

Kudlow Trump Konuşması için Alarm ÇaldıBöylelikle en merak edilen konulardan birine açıklık getiren Kudlow, Fox Business’a verdiği mülakatta önemli noktalara değindi. Konuşma boyunca endişeli olması dikkatlerden kaçmadı. Trump’ın açıklamalarının ne olacağı hakkında bilgi vermemesi dikkatlerden kaçmadı. Geçtiğimiz günlerde ülke ekonomisinin Mayıs ayında yeniden açılabileceği iddiaları gelmişti. İşte, Kudlow tam da bunun üzerine konuştu.

Ayrıca Kudlow konuşması sırasında, ülkedeki küçük işletmelere yönelik 250 milyar dolar tutarındaki destek fonunu onaylaması için Kongre’ye yeniden çağrı yaptı. Görünen o ki ülke ekonomisinin yeniden ayağa kalkması biraz zaman alacak. Hükümetlerin aldığı önlemler ve salgına yönelik geliştirilen ilaçlar bu noktada kilit öneme sahip görünüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu