Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küçük İşletmeler ABD Ekonomisi Konusunda Temkinli İyimserlik Gösteriyor

Ekonomistler ve yatırımcılar ufukta bir resesyonun görünüp görünmediğini tartışırken küçük işletme sahipleri temkinli iyimserlik sergiliyor. İşte ayrıntılar;
Küçük İşletmeler ABD Ekonomisi Konusunda Temkinli İyimserlik Gösteriyor
Yorum

Olası bir resesyon, son ayların en tartışmalı konularından biriyken küçük işletme sahipleri ekonominin büyümeye devam etmeye hazır olduğuna inanıyor. Yine de şu anda bu inanca, bir yıl öncekine kıyasla daha az bağlı oldukları gözden kaçmıyor.

ABD’nin en büyük küçük işletme birliği olan Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu tarafından Temmuz ayında yapılan bir araştırma da bu duruma işaret ediyor. Araştırmaya göre ekonominin altı ay içinde daha iyi hale geleceğine inanan küçük işletme sahipleri, daha kötü olacağına inanan küçük işletme sahiplerini yüzde 20 farkla geride bıraktı.

İşletme sahiplerini yıl boyunca düzenli bir şekilde inceleyen grup, şu an yılın başına göre daha iyi sonuçlar gözlemlendiğini ancak neticenin 2017 ile 2018’deki okumaların çok altında olduğunu belirtti.

Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu Küçük İşletme Ekonomi İyileşecek Beklentisi Çünkü 2017 ve 2018 boyunca, daha iyi koşullar beklentisi daha kötü koşullar beklentisini yüzde 30 ila yüzde 48 puanlarla geride bırakmıştı. Diğer taraftan ankete göre iş ekleyen küçük işletmeler iş kesintisi yapanları 2.6 puanla aştı.

Bu rakam da daha önceki beş çeyreğe ilişkin okumaların aşağısında kaldı. İşletme sahipleri nitelikli iş başvurusunda bulunanların mevcudiyetini en büyük sorun olarak belirtirken işsizlik oranının tarihi düşük seviyeleri gördüğü bir ortamda bunun şaşırtıcı olmadığı vurgulandı.

1500 küçük işletme sahibine ulaşan ve 1973 yılına kadar geri giden anketin, ekonomik bir yavaşlama için erken bir uyarı sistemi olabileceğinin de üzeri çizildi.

Ulusal Bağımsız İşletme Federasyonu Anket Resesyon Göstergesi Olabilir NFIB Baş Ekonomisti William Dunkelberg; “küçük işletme sahipleri tedarik zincirinin sonunda, eğer tüketici liderliğinde bir durgunluk varsa, bunu ilk öğrenenler küçük işletmeler olur” dedi.

2007 sonlarında başlayan küresel ekonomik kriz öncesindeki ankette, daha fazla katılımcının ekonominin gelecek altı ayda daha kötü olacağını söylediğini hatırlattı. Ayrıca birçok ekonomist durgunluğun başlayıp başlamadığını hala tartışırken onların 2008 başında keskin bir şekilde düşme eğilimine döndüklerini söyledi.

Başka bir ekonomik gösterge olan Konferans Kurulu tüketici güven endeksi Ağustos’ta 135.1 gelerek 129.5’lik Refinitiv tahmininin ötesinde geldi. Konferans Kurulu Direktörü Lynn Franco tüketicilerin mevcut koşulları değerlendirmesinin daha da geliştiğini ve şu anki durum endeksinin yaklaşık 19 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu aktardı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu