Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Küçük Bir ABD-Çin Anlaşması Bile İş Güveni için İyi Olabilir

Blackstone Başkan Yardımcısı Tony James, daha küçük bir ABD-Çin anlaşmasının bile iş dünyası güveni için iyi olabileceğini söyledi. İşte detaylar;
Küçük Bir ABD-Çin Anlaşması Bile İş Güveni için İyi Olabilir
Yorum

Blackstone Başkan Yardımcısı Tony James, bugün verdiği demeçte daha küçük bir ABD-Çin anlaşmasının bile iş dünyası güveni için iyi olabileceğini söyledi.

İş güveninin halihazırda ticaret savaşından kötü etkilendiğini aktaran Tony James, iki ülke arasında ulaşılan küçük bir anlaşmanın bile duyguları güçlendirmeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Bu tür bir anlaşmanın Çin’in daha fazla ABD tarım ürünü satın alması gibi kolay maddeler içerebileceğini ancak fikri mülkiyet koruması gibi temel noktaları dışarıda bırakacağını öngördü.

Blackstone Başkan Yardımcısı ABD-Çin Anlaşması Açıklaması Singapur Zirvesi’nde konuşan Tony James; “kolay maddeleri kabul etmenin önemini küçümsemezdim” diyerek küçük bir anlaşmanın bile her iki ülkenin de konuşmaya istekli olduğu yönünde mesaj göndereceğini ve bunun iş güvenine yardımcı olacağını dile getirdi. “Daha da önemlisi, eğer bir ticaret anlaşması yoksa ülkeler arasında devam eden tartışmaların dayanağı yok, çıkar ortaklığı yoktur.” dedi.

Böyle bir noktada anlaşmazlığın çok daha düşmanca olmak için kontrolden çıkabileceğinden ve sonunda soğuk savaşa benzemesinden endişe ettiğini vurguladı.

Blackstone Başkan Yardımcısı ABD-Çin Anlaşması Gerilim Yükselirse Endişe Ancak James, bir yıl öncesine kıyasla ABD-Çin ticaret savaşının çözülebileceği konusunda daha az iyimser olduğunu da itiraf etti. Ana hatlarıyla belirttiği “daha küçük” anlaşmanın önceki beklentilerinden daha mütevazı olduğunu ekledi. “Ben hala iyimserim, ancak daha az iyimserim” ifadelerini kullanan Blackstone yöneticisi, ekonomik ve politik nedenlerden dolayı bir çeşit anlaşma yapmanın iki ülkenin ve liderlerinin çıkarına olduğunu kaydetti.

“Şimdi sanırım geçen yıl beklediğimden daha küçük ve daha az kesin olacak. Yani evet, bir şeyler olacağına dair iyimserlik var ancak bu, daha mütevazı olacak” sözleriyle devam etti.

Blackstone Başkan Yardımcısı ABD-Çin Anlaşması Daha Az İyimser Bu noktada, gelecek ay gerçekleştirilecek müzakereler öncesinde Washington’da bulunan Çinli temsilcilerin Cuma günü ABD’li çiftçilerle görüşmek üzere planlı bir ziyareti iptal ettiği hatırlatıldı. Seyahatlerini neden kısa kestikleri konusunda bir açıklama yapılmadı. Blackstone üst düzey yönetici son dönemde gündemde yankı uyandıran jeopolitik risklerden de bahsetti.

Sonuçta jeopolitik gerilimler geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’ın başlıca petrol varlıklarına yapılan drone saldırılarının ardından tırmanmıştı ki saldırılar, Suudi Arabistan’ın petrol üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini ve günlük petrol üretiminin yüzde 5’inden fazlasını etkilemişti. Suudi Arabistan ile ABD’nin İran’ı sorumlu tuttuğu saldırıların ardından petrol fiyatları yükselişe geçmişti.

Gelişmeler üzerine James, jeopolitik gelişmelerin endişe verici olduğunu çünkü yatırımcıların yatırım fiyatlarına bu tür riskler oluşturma konusunda iyi olmadıklarını savundu ve şöyle konuştu: “Jeopolitik riskler neredeyse göz ardı edildi. Yükseldikçe, risk primleri o kadar değişmez. Bu konuda endişeliyim çünkü fiyatlandırılmadı ve biraz panik yaratabilir.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu