Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kosova ile Ticaret Hacmimiz 600 Milyon Dolara Ulaştı

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, dostluk ve kardeşlik mesajı verirken, ticari ilişkilere de değindi.
Kosova ile Ticaret Hacmimiz 600 Milyon Dolara Ulaştı
Yorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani-Sadriu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Kosova’nın kalkınmasına, uluslararası alanda hak ettiği yeri almasına büyük önem verdiklerini ifade eden Erdoğan, Türkiye’nin katkısıyla Kosova halkının refahının artmasından büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Kosova Cumhurbaşkanı’nın Türkiye’ye ziyareti konusunda “Köklü tarihî, kültürel ve beşeri bağlara sahip ülkelerimiz arasındaki kardeşlik ve dayanışmanın daha da güçlendirilmesine hizmet edeceğine inanıyorum” cümlelerini kullandı.

Görüşmenin detayını paylaşan Erdoğan, Balkanlar ve Ukrayna başta olmak üzere bölgede yaşanan gelişmelerin ele alındığını söyledi. Siyasi ilişkilerin yanında ekonomi, ticaret, enerji, savunma sanayii, kültür, eğitim, sağlık ve terörle mücadele alanlarındaki işbirliğin geliştirilmesi için neler yapılabileceğini istişare edildiğini anlattı.

Türkiye’nin Kosova’yı ilk tanıyan ülkelerden biri olduğunu, 2004 yılından bu yana burada faaliyet gösteren TİKA’nın, 700’e yakın projeyi başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı. Türk firmalarının bugüne kadar 400 milyon Euro yatırım yaptığını ve Serbest Ticaret Anlaşması’yla birlikte ticaret hacminin de arttığını söyledi.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin 2021 yılında yüzde 52 artışla, 600 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Salgının etkisinin geçmesiyle birlikte bu rakamın daha da yükseleceğini aktardı.

Bölgemizin ve ötesinin barışının elzem olduğunu ifade eden Erdoğan, “Türkiye, Kosova’nın tüm komşularıyla iyi ilişkiler geliştirmesini istemekte, Priştine-Belgrad Diyalog Süreci’ni desteklemektedir. Sürecin bölgede kalıcı barış ve istikrarı sağlayacak şekilde, kapsamlı bir anlaşmayla en kısa zamanda nihayete ulaşması samimi arzumuzdur. “ dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu