Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Brezilya’yı %9,7 GSYİH Düşüşüyle Resesyona Sürükledi

Salgından kötü etkilenen Brezilya’da GSYİH ikinci çeyrekte kayıtlardaki en büyük düşünü kaydetti. Detaylar aşağıda;
Koronavirüs Brezilya’yı %9,7 GSYİH Düşüşüyle Resesyona Sürükledi
Son Güncelleme: 
Yorum

İlk çeyrekteki yüzde 1,5’lik daralması yüzde 2,5’e revize edilen Brezilya ekonomisi, ikinci çeyrekteki düşüşüyle pandemiden ne kadar sert etkilendiğini bir kez daha gösterdi.

Brezilya Coğrafya İstatistik Enstitüsü ya da kısaca IBGE tarafından Salı günü açıklanan rakamlar, GSYİH’nin yüzde 9,7 gerileyerek kayıtlardaki en büyük düşüşünü yaşadığını ortaya serdi.

Koronavirüs önleme tedbirlerinin hemen her sektörde faaliyeti düşürmesiyle Brezilya ekonomisi ikinci çeyrekte 2009’daki büyüklüğüne geri döndü. Çeyreklik bazda yüzde 9,7 küçülen ekonomi, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 11,4 oranında küçüldü.

İkinci çeyrekte ekonomi genelinde faaliyetteki düşüşün boyutu çok büyük oldu. Sanayi %12,3, hizmetler %9,7, sabit yatırım %15,4, hane halkı tüketimi %12,5 ve hükümet harcaması %8,8 düştü.

IBGE, Brezilya’daki tüm ekonomik faaliyetin üçte ikisini oluşturan hane halkı tüketiminin özellikle ağır bir engel olduğunu belirtti. Çeyreklik dönemde sadece tarım yüzde 0,4’le büyüdü. Reuters’ın haberine göre ASA Bank direktörü ve eski bir hazine bakanı olan Carlos Kawall, Brezilya ekonomisinin 2023 yılına kadar geçen yıl olduğu yere geri dönme ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

“Ekonomi için korkunç bir dönem. Ekonomi, sosyal etkiler ve işsizlik açısından bir felaket oldu” diyen Kawall, işgücü piyasası ve tüketim görünümüne ilişkin belirsizlik nedeniyle 2021 büyüme tahminini %2,7’den %2,1’e düşürdüğünü sözlerine ekledi.

Daha iyimser olan Ekonomi Bakanlığı, Brezilya’nın yükselen piyasa akranlarının çoğunun ikinci çeyrekte sert daralmalar yaşadığını ve bu yıl için görünümün son haftalarda aydınlandığını belirtti.
Brezilya Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Bakanlık bir açıklamada; “Yüksek frekans göstergeleri, aktivitenin düzelmeye devam ettiğini gösteriyor. Ancak toparlanmanın tutarlı olabilmesi için yapısal reform ve mali konsolidasyon gündeminin devam ettirilmesi önemlidir.” dedi.

Hükümetin mevcut tahmini, bu yıl GSYİH’de %4,7’lik bir daralma olacağı yönündeyken gerçeklemesi durumunda bu 1900’de kayıtların başlamasından bu yana en büyük yıllık düşüş olacak. Ekonomistlerin haftalık merkez bankası anketinde ise ortalama tahmin %5,3 düşüşe işaret ediyor.

Bu arada Latin Amerika’nın en büyük ekonomisi, salgından en çok etkilenen ikinci ülke konumunu koruyor. Worldometers verilerine göre ülkedeki toplam vaka sayısı 4 milyona yaklaşırken virüs nedeniyle toplamda 122 bin 681 kişi hayatını kaybetti. Günlük yeni vakalarda ise yükseliş sürüyor. Son olarak 1 Eylül’de rapor edilen yeni vaka sayısının 41 bin 889 olduğu görülüyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu