Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Koronavirüs Krizi ABD’nin Kira Balonunu Patlatabilir

Koronavirüs, ABD ekonomisi için kötümser senaryolar yazmaya devam ederken uzmanlar kira balonuna işaret etti. Detaylar aşağıda;
Koronavirüs Krizi ABD’nin Kira Balonunu Patlatabilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını küresel ekonomiyi keşfedilmemiş topraklara doğru sürüklerken uzmanlar ABD’nin kira balonuna işaret etti. Son 10 yılda yüzde 150 oranında artan ulusal daire kiralarının patlayabileceği belirtildi.

Bununla birlikte durumun konut krizini hafifletmek için çok az şey yapacağı çünkü son 3 haftada işsizlik başvurusunda bulunan 16 milyondan fazla Amerikalının hala bir çatıya ihtiyaç duyacağı eklendi. Salgından geç etkilenmesine rağmen kısa sürede sıfır noktası haline gelen ABD’de geçen hafta 6.6 milyon rekor işsizlik maaşı başvurusu yapılmıştı.

NBC News’in haberine göre Apartment Association of Greater Los Angeles (AAGLA) CEO’su Daniel Yukelson, yaptıkları bir görüşmede 600’den fazla ev sahibinden yarısının Nisan kiralarını tam olarak ödememiş kiracıları olduğunu bildirdiklerini söyledi.

Yukelson, bu durumun krizin hem mal sahipleri hem de kiracılar üzerindeki etkisini gösterdiğini aktardı.

Korona Krizi ABD Konut Sektörü Etki Aşırı yükselmiş kiralar uzun süredir evsizlikteki artış ve milyonlarca Amerikalının birden çok işte çalışma zorunluluğunun suçlusu olarak gösterilirken balonun patlama ihtimali gündeme geldi.

UCLA ekonomisti David Shulman, gelişmelerle ilgili kiraların düşeceğini ama aynı zamanda gelirin de düşeceğini öngördü.

Harvard Üniversitesi Ortak Konut Etütleri Merkezi’nden Whitney Airgood-Obrycki de önümüzdeki ayların ürkütücü lüks piyasasının neden olduğu bir inşaat yavaşlaması getirirken ev sahiplerinin kiracıların temerrüde düşmesiyle kendi nakit sıkıntılarıyla boğuşacaklarını aktardı.

Birçok kiracının ailesinin ya da arkadaşlarının yanına taşınabileceğini ve evsizliğin artmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Koronavirüs Krizi ABD Evsiz Artırabilir Salgın nedeniyle insanların gelirlerinin önemli bir kısmını kaybedeceğini, yakın vadede kira indirimi gibi birçok ayrıcalıklar görebileceklerini tahmin etti.

Kaliforniya ve Los Angeles şehri, koronavirüs ile ilgili tahliyeler üzerine sınırlı ertelemeler getirirken Trump 27 Mart’ta imzaladığı 2 trilyon dolarlık yardım paketinin bir parçası olarak tahliye ve hacizleri 60 günlüğüne askıya aldı.

Ancak uzmanlar, konut faturasının bir noktada geleceğini ve tahliye ve hacizlerin bunu izleyeceğini düşünüyor.

Genişleyen evsiz kamplarının yaklaşık 60.000 insanı barındırdığı Los Angeles County’de durumun kötüleşmesine hazırlananlar var.

Los Angeles County Durum KötüleşecekÖte yandan seyahat ve turizmdeki donmadan etkilenen bazı Airbnb ev sahipleri, ünitelerini arzı artırabilecek ve teorik olarak kiraları azaltabilecek uzun vadeli kiracılara açmayı düşündüklerini söylüyorlar.

Ev sahiplerine, geliştiricilere ve emlak yatırımcılarına veri sağlayan CoStar Analytics’e göre Los Angeles’ta daire kiraları bu yıl, ülkenin hala durgunluk döneminde olduğu 2010’dan bu yana ilk kez düştü.

CoStar yetkilisi John Affleck, ülke çapında kiraların düştüğünü belirterek “yakın zamanda bir aile evine gitmek dışında kimsenin göç edeceğini veya yerini değiştireceğini sanmıyorum” dedi. Genel anlamda iyimser konuşulmasa da konut piyasasının bu son krizi aşacağı ama uzun süreceği konusunda fikir birliği olduğu görüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu