Yatırım yapmaya başla!

Amacının Dışında Kullanılmaya Başlanan Konkordato Sistemi Değişiyor

Son aylarda hızla artış gösteren konkordato ilanlarının amacına uygun kullanılmaması sebebiyle, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan yeni bir sistem üzerinde çalışıldığı bildirildi.
Amacının Dışında Kullanılmaya Başlanan Konkordato Sistemi Değişiyor

Ağustos ayında döviz kurlarının tarihinin en yüksek seviyelerini görmesi, maliyet giderlerinin artmasına, buna bağlantılı olarak şirketlerin nakit sıkıntısı çekmesine sebep oldu. Birçok firma iflasını duyururken, yüzlerce şirket ise konkordato ilanında bulundu. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, son yaptığı açıklamada, 356 firmanın konkordato ilan ettiğini duyurdu.

Ancak iflastan korunmak için başvurulan konkordato sistemi ile ilgili, amacının dışına çıkması ve kötüye kullanımın artması sebebiyle çok fazla şikayet alındığı ve üzerinde çalışılarak bazı değişiklikler yapılacağı bildirildi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hem alacaklıyı hem de borçluyu koruyan bir taslak üzerinde çalıştıklarını duyurdu.

TBMM’de yaptığı konuşmada bugüne kadar 356 firmanın konkordato ilan ettiğini söyleyen Pekcan, söz konusu sistem hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini ifade etti.

Bir ekonomi yetkilisinin yaptığı değerlendirmeye göre; konkordato başvurularının bazılarında amacına uygun olmayan kullanım olduğu, bazı şirketlerin ihtiyaç duymamalarına rağmen borçlarını ödememek için konkordato ilan ettiği ve bu durumun alacaklıları da zor duruma düşürdüğü dile getirildi. Amacının dışında kullanılan sistemde, bu kez alacaklı şirketlerin zor duruma düşerek konkordato ilan etmek isteyecekleri bildirildi.

Halihazırdaki düzenlemede borçlarını ödemeyen şirketler, iflastan kurtulmak için vade uzatımı veya tenzilat yapılarak borçlarını ödeyebilmeyi talep ediyorlar.

İflastan korunmanın yolu olarak tanımlanan konkordato sebebiyle sadece bankalar tarafından ertelenen borç miktarı, son üç ayda 15 milyar liranın üzerine çıktı. Temel olarak iki adımdan oluşan karar aşamasında, mahkeme öncelikle 3 – 5 aylık geçici süre ile şirketlerin aleyhine yapılacak tüm takip işlemlerini durdurabiliyor.

Bu geçici sürenin ardından mahkeme, borçlu şirkete 1 – 1,5 yıl arasında değişen bir süre veriyor. Ancak son aylarda sayısında ciddi artış olan konkordatolar konusunda bazı şirketlerin sistemi tam olarak amacına uygun kullanmadığı yönünde gelen şikayetlerin ardından, üzerinde çalışılmasına ve her iki tarafın iyiliğine olacak yeni bir düzenlemenin getirilmesine karar verildiği öğrenildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum