Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turizmciler Konaklama Vergisine Getirilen Yeni Düzenlemenin İncelenmesini Talep Etti

Turizmin lider kuruluşları tarafından yapılan ortak açıklamada konaklama vergisine getirilen yeni düzenlemenin kötü sonuçlara neden olmadan yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine işaret edildi.
Turizmciler Konaklama Vergisine Getirilen Yeni Düzenlemenin İncelenmesini Talep Etti
Son Güncelleme: 
Yorum

Kasım ayı başında vergi ödemelerine getirilen yeni düzenlemelerin TMBB Komisyonu tarafından kabul edilmesiyle pek çok vergi tarifesine yeni düzenleme getirilmişti. Konaklama sektörünü de kapsayan bu düzenlemeler turizm sektörünü etkiledi.

Turizm sektörünün öncülerinden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Başkanı Oya Narin ve Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin’den ortak bir açıklama geldi.

Karar Olumsuz Sonuçlar Doğurabilir Konaklama vergisine getirilen bu yeni düzenlemeden endişe eden yetkililer, kararın olumsuz sonuçlara neden olup olmayacağını öğrenmek için bir an önce yeniden gözden geçirilmesi talebinde bulundular.

Yapılan açıklamada, turizm sektörünün kısa zaman önce yürürlüğe giren Türkiye Turizm Geliştirme ve Tanıtım Ajansı payının kesintisini yönetmeye hazırlandığı belirtildi. Ayrıca sektörün konaklama vergisiyle birlikte daha fazla maliyet tutarlarıyla mücadele etmek zorunda kalacağına işaret edildi.

Turizm sektörünün 2015 ve 2016 yılları arasında meydana gelen daralma sonucunda rekabet gücünü henüz yeni yeni toparlamaya başladığı belirtildi. 2019’u son derece verimli geçiren sektör, 2020 yılında gelirlerini artırmayı planlıyor. Fakat sorumlu tutulduğu ek maliyetlerle sektörün hedeflerine ulaşabilmesinin oldukça zor olduğu da açıklamalarda belirtiliyor.

Yeni düzenlemenin negatif sonuçları deneyimlenmeden ilk fırsatta yeniden değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen yetkililer, 2023 yılındaki turizm hedefinin 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir olduğunu hatırlattı ve bu açıdan kritik öneme sahip olduğunu bildirdiler.

2023'te 75 Milyon Turist HedefleniyorTurizme ilişkin başta gelen maliyet kalemlerinde yapılacak değişikliklerin sektör yetkilileri tarafından etkili ve tam zamanlı bir şekilde istişare edilmesini hükümetten talep eden öncü kurumlar, sektörün geri dönüşü olmayacak hasarlara uğramasından endişe ediyor.

Yalnızca geceleme hizmetinin konaklama vergisine tabi tutulmasının oranların bölge ve içinde bulunulan sezona göre farklılıklar göstermesi ve turizm sektörünün 2020 yılı kontenjan sözleşmelerinin yürürlükte olması durumu dikkate alınarak 1 Kasım 2020 tarihinden itibaren başlatılmasının ciddi bir hamle olacağı ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu