Yatırım yapmaya başla!

Koç Topluluğu Türkiye’nin İhracatının %10’luk Payını Tek Başına Üstleniyor

Şartlar ne kadar kötü olursa olsun yatırımlarına devam edeceklerini söyleyen Koç Holding yöneticileri, bünyelerindeki şirketlerin ülke ihracatının yüzde 10’unu gerçekleştirdiklerini belirtti.
Koç Topluluğu Türkiye’nin İhracatının %10’luk Payını Tek Başına Üstleniyor

28. Anadolu Buluşmaları’nda konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ve CEO Levent Çakıroğlu, topluluk olarak ülkeye katma değer sağlayacak yatırımların devam edeceğini bildirdi.

Son dönemde yaşanan dalgalanmaların hedeflere odaklanma konusunda kendilerine engel olamayacağını söyleyen Ömer Koç, omuz omuza çalışarak ülkemizi kalkındırmak için uğraştıklarını anlattı.

Ömer Koç, dünyanın tamamında geçerli olmak üzere ekonomik ve politik belirsizliklerin yoğun olduğu bir dönemden geçtiğimizi söyledi.

Ömer KoçTopluluk olarak her zaman adalete ve dürüstlüğe dayalı bir iş modelini benimsediklerini söyleyen Ömer Koç, çalışma şekillerinin her kademesinde en yüksek standartları hedef aldıklarını belirtti. Şu anda dünyanın genelinde hem ekonomi hem de politika anlamında belirsizliklerin yaşandığını ve rekabet koşullarının her geçen gün daha da zorlaştığını söyledi.

Bu nedenle yeni yatırımlar konusunda şirketlerin daha temkinli davranmak zorunda kaldığını söyleyen Koç, öngörülebilirliğin de azaldığına dikkat çekti. Ticaret savaşlarına vurgu yaparak ABD’nin gümrük vergilerini artırıp içe dönük politikaları benimsediğini, Çin’in ise kendi ekonomisini daha liberal bir hale getirdiğini anlattı.

Köklü bir demokrasi kültürüne sahip olan İngiltere’nin bile Brexit süreci nedeniyle belirsizliğin yoğun olduğu bir dönem yaşadığını dile getirdi. Son haftalarda Hong Kong’ta yaşanan protestolar ve Avrupa’nın diğer şehirlerinde insanların sokağa dökülmesine sebep olan olayların küresel anlamda endişe verici gelişmeler olduğunu dile getirdi.

Söz konusu gelişmelerin Türkiye’yi de yakından etkilediğini belirten Ömer Koç, yaşanan tüm zorlukların bizim ülkemizde de hissedildiğini ve bunların dışında kalmanın neredeyse imkansız olduğunu söyledi.

İçinde yaşadığımız süreci yönetirken aynı zamanda geleceğe yönelik projelere de odaklanılması gerektiğini, ülke ekonomisinin kalkındırılması için birlik ve beraberlik içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

50. yılını kutlayan Vehbi Koç Vakfının bugüne kadar 1,4 milyar dolarlık yatırım harcaması yaparak insanlara sağlık, eğitim ve kültür alanında çeşitli hizmetler sunduklarını anlattı.

Koç Holding Üst Yöneticisi Levent Çakıroğlu, yatırımlara aynı kararlılık ve istikrarla devam ettiklerini söyledi.

Koç Holding Üst Yöneticisi Levent ÇakıroğluYurt dışı gelirleri ve yönetim politikalarını doğru şekilde yaptıklarından dolayı olası riskler karşısında daha dirençli olduklarını söyleyen Çakıroğlu, uzun vadeli strateji ve küresel vizyon çerçevesinde yatırımlarına aynı kararlılıkla devam ettiklerini belirtti.

Kültürel dönüşüm kapsamında öncelikle dijital dönüşüm programına ağırlık verdiklerini, bu alanda yapay zeka gelişmiş veri analitiği, blockchain ve Sanayi 4.0 uygulamaları gibi önemli konularda çalıştıklarını anlattı.

Türkiye’nin geleceğine güvendiklerini ifade eden Çakıroğlu, bu düşünce ve güven sayesinde son 5 yılda 37 milyar liralık yatırım yaptıklarını açıkladı. Küresel koşullar nasıl olursa olsun ülkemize yatırım yapmaya devam edeceklerini belirterek, marka gücünü bayilerle birlikte daha da artıracaklarını ifade etti.

Topluluk bünyesindeki şirketlerin Türkiye ihracatının yüzde %10’unu gerçekleştirdiğini, ödediği vergilerin ise toplam rakamın %7’si olduğunu açıkladı. 2007 ve 2017 yılları arasında Ar-Ge harcamalarına 8,2 milyar liralık bütçe ayrıldığını, bu rakamın 2018 yılında 1,8 milyar TL daha arttırıldığını ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum