Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamalar ve Yavaş Aşılamalarla Fransa 1Ç21’de Düşüşe İlerliyor

Fransa’nın iş iklimi verileri üzerine görüş bildiren ekonomist, ekonominin 2021’in ilk çeyreğinde düşebileceğini tahmin etti.
Kısıtlamalar ve Yavaş Aşılamalarla Fransa 1Ç21’de Düşüşe İlerliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Fransa Ulusal İstatistik ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (INSEE) bugün Şubat 2021’de Fransız iş ve istihdam ikliminin zayıfladığını açıkladı.

Rapor üzerine yayımlanan ING notunda ekonomist Charlotte de Montpellier, yeni kısıtlamalar getirildiği ve aşı uygulaması yavaş kaldığından, Fransız GSYİH’sinin (gayri safi yurt içi hasıla) 2021’in ilk çeyrekte durgunlaşabileceğini ya da düşebileceğini söyledi.

Fransa’nın 4Ç20 işsizlik verisi üzerine de bunun iyi bir haber olarak değerlendirilemeyeceği konusunda uyarıda bulunmuştu.

Bugünkü notunda ekonomist, hizmetler ve perakende sektörlerindeki kötüye giden durum nedeniyle Şubat ayında Fransa’da iş ortamının kötüleştiğini belirtti.
Fransa İş Ortamı Şubat 2021
Kaynak: INSEE

Aynı zamanda sanayi sektörünün Fransız ekonomisinin itici gücü olmak için mücadele ettiğini ekledi. INSEE’nin iş iklimi endeksinin ayrıntılarına değinen Charlotte de Montpellier, bu gelişmelerin pandeminin yayılmasıyla mücadele için Fransa’da halen uygulanan güçlü kısıtlamalarla bağlantılı olduğunu dile getirdi.

Özellikle saat 18: 00’de sokağa çıkma yasağı, 20 bin metrekare ve üzeri alışveriş merkezlerinin kapatılması ve kış sporları tesislerinin kapatılması yönündeki kısıtlamaları verdi. Kış sporu tesislerine ilişkin şöyle dedi:

“Bunun Şubat ayındaki iş ortamı üzerinde önceki aylara göre daha büyük bir etkisi olması muhtemeldir, çünkü Şubat genellikle okul tatilleri nedeniyle kayak alanları için yüksek sezondur.”

Fransa’nın sanayi sektöründeki toparlanmanın, diğer sektörlerin zayıflığını telafi etmek için muhtemelen yeterli olmayacağını da bildirdi. Bunun da 2020’nin ilk yarısından sonra Fransa’da yeni bir durgunluk korkusunu yeniden alevlendirdiğini söyleyerek GSYİH’nin özellikle Kasım ayı kilitlenmesi nedeniyle 4Ç20’de düştüğünü hatırlattı.

Fransa Merkez Bankası’nın tahminini de aktardı. Banka, faaliyetin Aralık ve Ocak aylarında kriz öncesi seviyesinin %5 altında olduğunu ve Şubat ayında aynı seviyeye ulaşılması gerektiğini tahmin etmişti.

“Bu, Mart’ta devam ederse veya kötüleşirse, 1Ç21’de GSYİH durgunlaşabilir veya hatta düşebilir” diyen ekonomisti aşılama kampanyasının, yakın zamanda herhangi bir zamanda kısıtlamaların daha fazla kolaylaştırılmasına izin vermeyecek kadar yavaş ilerlediğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu