Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamaların Uzatılması Euro Bölgesi Büyümesini %0,5 Düşürebilir

Berenberg Başekonomisti Holger Schmieding, Mart ortasının bir ay ötesine uzatılacak bir kısıtlamanın Euro Bölgesi büyümesini %0,5 puan düşürebileceğini dile getirdi.
Kısıtlamaların Uzatılması Euro Bölgesi Büyümesini %0,5 Düşürebilir
Son Güncelleme: 
Yorum

Almanya merkezli bulunan Berenberg Bankası’nın Başekonomisti Holger Schmieding, son notunda Avrupa’daki üçüncü dalga riskinin üzerini çizdi. Kasım’dan bu yana uygulanan kısıtlamaların bir şekilde ikinci dalgayı kapsamaya yettiğini belirten ekonomist, yine de daha bulaşıcı varyantlarla vakalarla artışa engel olamadığını söyledi.

Kent varyantının halihazırda Almanya’da kaydedilen yeni enfeksiyonların yüzde 22 ve Fransa’da yüzde 36’sından sorumlu olduğunu ekledi. Mevcut durumun kilitlemelerin birçok ülkede artırılacağını gösterdiğini belirtti.

Berenberg Ekonomisti: Kilitlemeler Euro Bölgesi ekonomisinde aktiviteyi normalin %6 altında bırakmış olabilir.

Mart ortasının bir ay ötesine uzatılacak bir kısıtlamanın, yıllık GSYİH büyümesini ortalama %0,5 puan düşürebileceğini dile getirdi. Bunun da Berenberg’in 2021 için %4,1 büyüme tahminini %3,6’ya düşüreceğini, 2022 büyümesini ise benzer puanlık artışla yükseltebileceğini kaydetti.

Avrupa Komisyonu Kış Raporu
Kaynak: European Commission

Fakat ekonomik toparlanmanın ertelenip ertelenmeyeceğinin açık bir soru olarak kaldığını vurguladı. Mart-Nisan’da pozitif mevsimlik değişikliklerin olması durumunda, böylelikle kilitlemelerin tahminlerinin hafifçe ötesinde gevşetilebileceğini ya da sıkılaştırılabileceğini kaydetti.

Durum böyle gelişirse Euro Bölgesi GSYİH’sinde 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 2 düşüş ve ikinci çeyrekte %3,1 toparlanma olacağını öngördü. Kısa vadeli riskler aşağı yönlüyken Euro Bölgesi ekonomisinin 2022’nin ikinci çeyreğinde pandemi öncesine döneceği tahminini koruduklarını söyledi.

İngiltere’ninse 2020’de %9,9 düşüşle Euro Bölgesi’nden daha kötü gerileme kaydetmesinin ardından bu yıl hızlı aşı ilerlemeleriyle kaybettiği zeminin birazını telafi etmeye hazırlandığını bildirdi. Bu yıl İngiltere GSYİH’sinde %6,1 toparlanma tahmin ettiklerini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu