Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Mayıs’ta 144,9 Milyar Dolara Çıktı

Mayıs sonu itibarıyla bankaların kısa vadeli dış borç stoku 59,2 milyar dolara ulaştı.
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Mayıs’ta 144,9 Milyar Dolara Çıktı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), kısa vadeli dış borç istatistiklerini yayımladı. Buna göre Nisan’da 144,7 milyar dolar olan kısa vadeli dış borç stoku, Mayıs sonu itibarıyla %4,6 oranında artışla 144,9 milyar dolar oldu.

Söz konusu dönemde bankaların kısa vadeli dış borç stoku, 2020 sonuna göre %2,1 arttı.
Kısa Vadeli Dış Borç 144,9 Milyar Dolar
Kaynak: TCMB

Bu artışla birlikte 59,2 milyar dolar oldu. %5 artan diğer sektörlerin borç stoku 62,1 milyar dolar kaydedildi. Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, %3,4 oranında azalarak 8,6 milyar dolara geriledi.

Bankalar hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %3,1 artışla 20,7 milyar dolara, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı %7,9 artışla 14,3 milyar dolara ulaştı. Yurt dışında ikamet edenlerin TL cinsinden mevduatları geçen yıl sonuna göre %1 azalarak 15,6 milyar dolara indi.

Diğer sektörlerin ithalat nedeniyle oluşturduğu borçlar %5,9 arttı ve 56,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Mayıs sonu itibarıyla kamu sektörünün kısa vadeli borcu 26,7, özel sektörün 94,5 milyar dolar kaydedildi.

Parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar 2020 yıl sonuna göre %4,7 oranında artarak 63,8 milyar dolar, parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar %4,6 oranında artarak 80,5 milyar dolar oldu.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 189,4 milyar dolar açıklandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu