Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ekim’de 125,5 Milyar Dolar Oldu

TCMB Ekim sonu itibarıyla bankaların ve diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stok verilerini açıkladı.
Kısa Vadeli Dış Borç Stoku Ekim’de 125,5 Milyar Dolar Oldu
Son Güncelleme: 
Yorum

Kısa vadeli dış borç istatistikleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlandı. Ekim sonu itibarıyla kısa vadeli dış borç stoku 125,5 milyar dolar oldu. 2020 yılının sonu ile karşılaştırıldığında %9,9 oranında artış yalandı.

Bu miktar Eylül ayında %9,4’lük artışla 124,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşmişti.

Söz konusu dönemde bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku %1,1 oranında azalarak 56,7 milyar dolar açıklandı.
Ekim Kısa Vadeli Borç
Kaynak: TCMB

Diğer sektörlerin borç stoku ise %20,3 oranında artış göstererek 42,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.  Bankaların yurt dışından kullandıkları kısa vadeli krediler, geçen yılın sonuna kıyasla %7,2 azalarak 12,6 milyar dolara geriledi.

Banka hariç yurt dışı yerleşiklerin döviz tevdiat hesabı %1 artışla 15,3 milyar dolar, yurt dışı yerleşik bankaların mevduatı %17,1 artışla 15,5 milyar dolara ulaştı. Geçen yılın sonuna kıyasla %13,5 azalan yurt dışı yerleşiklerin TL cinsinden mevduatları 13,3 milyar dolara geriledi.

Diğer sektörler altında yer alan ithalat borçları %25,5 oranında artarak 37,4 milyar dolar kaydedildi. Tamamı kamu bankalarından oluşan kamu sektörünün kısa vadeli borcu geçen yılın sonuna göre %3 arttı ve 24 milyar dolar oldu. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu ise %8,4 artışla 75,5 milyar dolara çıktı.

Özel alacaklılar başlığı altındaki parasal kuruluşlara olan kısa vadeli borçlar %5,5 artışla 68,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Parasal olmayan kuruluşlara olan borçlar %15,6 arttı ve 56 milyar dolar kaydedildi.

464 milyon dolar olan kısa vadeli tahvil ihraçları 549 milyon dolara yükseldi. Resmi alacaklılara olan kısa vadeli borçlar 104 milyon dolar oldu. Kısa vadeli borcun %43,6’sı ABD doları, %25,2’si Euro, %12,1’i TL ve %19,1’i diğer döviz cinslerinden meydana geldi.

Orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 170,3 milyar dolar açıklandı.

Bunun 17,3 milyar dolarlık kısmını Türkiye’de yerleşik bankaların ve özel sektörün yurt dışı şubeleri ile iştiraklere olan borçları oluşturdu. Kamu sektörünün borcu toplam stokun %20,5’ini, Merkez Bankası’nın %15,3’ünü, özel sektörün ise %64,2’sini oluşturdu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu