Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kim Jong-un, Seul Gerilimi Artarken Yerel Ekonomik Meselelere Odaklandı

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Güney Kore ile gerginlik artarken kendi kendine yeterli ekonomiye vurgu yaptı. Detaylar aşağıda;
Kim Jong-un, Seul Gerilimi Artarken Yerel Ekonomik Meselelere Odaklandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Kuzey Kore ile Güney Kore arasındaki gerilim artarken Pyongyang’dan çarpıcı açıklamalar geldi. Reuters’ın devlet medyası KCNA’ya dayandırdığı habere göre Kim Jong-un, iktidardaki İşçi Partisi’nin toplantısında yerel ekonomik meselelere odaklandı.

İki günlük politbüro toplantısı, halihazırda nükleer programı nedeniyle uluslararası yaptırımlardan etkilenen ekonominin pandemi belirsizliği ortasında kaldığı bir zamanda gerçekleşti.

Habere göre toplantıda, ülkenin kendi kendine yeterli ekonomisinin daha da geliştirilmesi ve insanların yaşam standartlarının iyileştirilmesiyle ilgili konular ele alındı.

Ayrıca kimya endüstrisi ve gübre üretimi gibi ulusal ekonominin büyük itici güçlerine vurgu yapıldığı belirtildi.

Kim Jong-un Politbüro AçıklamasıToplantıda Kuzey Kore’nin yaşam standardını iyileştirmenin bir yolu olarak konutların inşası da vurgulandı.

Bununla birlikte Kim Jong-un’un Güney Kore ile sınır ötesi ilişkilerden bahsetmediği söylendi. Diğer taraftan Kuzey Kore’nin rakiplerin günün her saatinde iletişim kurmasına izin veren projenin kaldırıldığını söyledikten sonra Güney Kore’nin telefonlarına cevap vermediği rapor edildi.

Bakanlık sözcüsü Yoh Sang-key gazetecilere verdiği demeçte, Güney Kore’nin Pazartesi günü telefon çağrılarına cevap alamadığını söylediğini duyurdu. “COVID-19 salgını da dahil olmak üzere çeşitli faktörler nedeniyle Kore arası alışverişin durduğu doğrudur, ancak Kore Yarımadası’nda barışı teşvik etmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Öte yandan KCNA, sağlığı hakkında haftalarca süren yoğun spekülasyonlardan sonra Kim’in 1 Mayıs’ta bir gübre fabrikasının açılışına katıldığını bildirmişti. Nitekim Nisan’da patlak veren haberlerde Kim Jong-un’un sağlık durumunun kritik olduğu iddia edilmiş, haber piyasalarda çalkantı yaratmıştı.

Güney Kore wonu bu haberlerle düşüş kaydetmişti. Zaten Kuzey Kore lideri, sağlık durumuna ilişkin spekülasyonların ardından daha az gezinti yaptı. Kuzey Kore yeni koronavirüs vakası olmadığını söylerken Güney Kore’nin ana istihbarat ajansı orada bir salgının göz ardı edilemeyeceğini bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu