Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kim ile Hanoi’de Görüşecek Trump: Kuzey Kore Büyük Bir Ekonomik Güç Merkezi Olacak

ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri ile Hanoi'de görüşeceğini söyleyerek çarpıcı açıklamalarda bulundu. Detaylar aşağıda;
Kim ile Hanoi’de Görüşecek Trump: Kuzey Kore Büyük Bir Ekonomik Güç Merkezi Olacak
Yorum

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada ABD diplomatlarının Kuzey Koreli yetkililerle çok verimli bir toplantı yaptıklarını ve bu ay daha sonra Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un’la zirvesinin Vietnam’ın başkenti Hanoi’de düzenleneceğini bildirdi.

Trump Twitter’dan; “Temsilcilerim çok verimli bir toplantıdan sonra Kuzey Kore’den ayrıldılar ve Kim Jong-Un’la yapılacak ikinci zirvenin tarih ve saati konusunda karara vardılar. Bu toplantı, 27-28 Şubat tarihlerinde Vietnam, Hanoi’de gerçekleşecek. Başkan Kim’i görmek ve barış nedenini ilerletmek için sabırsızlanıyorum.” dedi.

Bu haftanın başlarında Trump, Kim ile yapılacak ikinci zirvenin tarihini açıklamış ve Vietnam’da düzenleneceğini söylemiş ama hangi şehirde gerçekleştirileceğini belirtmemişti.

Trump Kim ile Hanoi'de Görüşeceğini Açıkladı Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığı da Cuma günkü açıklamasında ABD’nin Kuzey Kore için özel temsilcisi Stephen Biegun’un zirveye hazırlanmak için Pyongyang’da 3 günlük müzakerelerde bulunduğunu aktardı. Biegun’un meslektaşı Kim Hyok Chol ile zirvenin öncesinde yeniden görüşmek için anlaştıkları bilgisi de verildi. Çarşamba’dan Cuma’ya kadar süren Pyongyang’daki görüşmelerde Biegun ile Kim Hyok Chol’un Trump ile Kim’in Singapur zirvesindeki nükleer silahların yok edilmesi, ABD-Kuzey Kore ilişkilerini dönüştürmek ve Kore Yarımadası’nda kalıcı bir barış inşası taahhütlerini ilerletmeleri üzerine tartıştıkları söylendi.

Öte yandan Biegun geçen hafta verdiği bir demeçte, Pyongyang’taki görüşmelerinin Singapur’daki taahhütler konusunda ilerleme kaydetmeyi hedefleyeceğini dile getirmişti.

Biegun  Trump Kuzey Kore ABD Görüşmeleri Verimli Biegun, Washington’un bağları geliştirmek için tartışmaya ve Pyongyang’u nükleer silahlarından vazgeçmeye ikna etmek için istekli olduğunu belirtmiş, Trump’ın ateşkesle sonuçlanan 1950-1953 Kore Savaşı’nı bitirmeye hazır olduğunu vurgulamıştı. Biegun, Kim Jong-Un’un ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Ekim sonrasındaki ziyareti sırasında plütonyum ve uranyum zenginleştirme tesislerinin imha edilmesi ve Kuzey Kore tarafından talep edilen karşılık gelen önlemlerin görüşmelerin konusu olacağı yönünde taahhüt ettiğini ifade etmişti.

Cumartesi günü de Biegun Kuzey Kore’deki görüşmelerinin verimli olduğunu ve Trump’ın Hanoi’de Kim’le görüşmeyi dört gözle beklediğini açıkladı.

Biegun Kuzey Kore Görüşmeleri Verimli Biegun Güney Kore’de Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha ile görüşmesinden önce; “şu anda ve sonrasında Kuzey Kore ile yapacak çok işimiz var, her iki taraf da kararlı kalırsa gerçek bir ilerleme kaydedebileceğimizden eminim” dedi. Keza Trump da Biegun da Kuzey Kore’nin nükleer silah programından çekilmesi durumunda bunun Kuzey Kore’ye ekonomik faydalarının üzerini çizmişti. Twitter’dan; “Kuzey Kore, Kim’in önderliğinde büyük bir ekonomik güç merkezi olacak. O bazılarını şaşırtabilir ama beni şaşırtamaz çünkü onu tanıdım ve ne kadar yetenekli biri olduğunu anladım.” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu