Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kilitlemeyi Uzatan Arjantin’de GSYİH 2Ç20’de %19,1 Düştü

Arjantin, yüzde 16,2’lik düşüşle ekonominin yakın tarihte en keskin üç aylık daralma kaydettiğini açıkladı. Detaylar aşağıda;
Kilitlemeyi Uzatan Arjantin’de GSYİH 2Ç20’de %19,1 Düştü
Son Güncelleme: 
Yorum

Covid-19 salgını öncesinde de derinleşen bir ekonomik krizle mücadele eden Arjantin, yılın ikinci çeyreğine ilişkin GSYİH verilerini açıkladı.

Ulusal istatistik bürosu INDEC tarafından yapılan açıklamada ekonominin yakın tarihteki en keskin üç aylık daralmayı kaydettiği ancak yine de ekonomistlerin tahminlerini hafif şekilde aştığı belirtildi.

Ekonomik aktivite Nisan-Haziran döneminde Ocak-Mart dönemine göre yüzde 16,2 azalırken bu durum Mart ayı sonunda ülke çapında uygulanan Covid-19 kilitlenmesinin tam etkisini yansıttı. Ekonomistlerin çeyreklik düşüş beklentisi ise yüzde 16,6 olmuştu.

Bir yıl öncesine göre ekonomik aktivite ikinci çeyrekte yüzde 19,1 oranında düşerek en az 2004 yılından bu yana görülen en büyük düşüşe işaret etti.

Yatırım, bir yıl öncesine göre yaklaşık yüzde 40 düştü. INDEC, altı aylık karşılaştırmada, faaliyetin 2019’un aynı dönemine göre yüzde 12,6 düştüğünü söyledi. INDEC’e göre ikinci çeyrekte en çok düşüş yaşayan sektörler oteller ve restoranlar (yüzde 73,4 düşüş) ve sosyal ve kişisel hizmetler (yüzde 67,7 düşüş) oldu.

İnşaat (yüzde 52,1 düşüş), imalat (yüzde 20,8 düşüş), ulaşım ve iletişim (yüzde 22,5 düşüş) ve ticaret (yüzde 16,9 düşüş) de keskin düşüşler kaydetti. Çift haneli işsizlik ve yüzde 40’ın üzerinde enflasyon ile Arjantin’deki durgunluk şimdi üçüncü yılına uzandı.

Çift haneli işsizlik ve yüzde 40’ın üzerinde enflasyon ile Arjantin’deki resesyon böylece üçüncü yılına uzandı.
Arjantin 22 Eylül 12 bin 27 Vaka
Kaynak: Worldometers

Başkan Alberto Fernández, ülkenin dokuzuncu temerrüdünün ardından kredi piyasalarına erişimi olmamasına rağmen ekonomiyi canlandırmak için harcamaları önemli ölçüde artırdı. Arjantin, Eylül ayının başlarında temerrüde düşmüştü.

Aktivite Nisan ayındaki en düşük noktasından toparlanmaya devam etse de Arjantin’in görünümü kötü durumda. Merkez Bankası tarafından anket yapılan ekonomistler, bu yıl rekor bir yüzde 12’lik düşüş öngörmüştü. Bu arada Arjantin’den gelen başka bir haber de kilitleme süresinin uzatılması oldu.

20 Eylül’de çıkarılan karar Arjantin’in kilitlemesini bir kez daha uzatarak en az 11 Ekim 2020’ye kadar genişletti.

Başkan Alberto Fernandez’in karantina uzatma açıklamasına göre 1 Ekim’de yeniden başlamayı bekleyen uluslararası uçuşları etkili bir şekilde askıya alacakken uluslararası turizm için sınırları kapalı tutacaktı. Arjantin, 21 Eylül’de tek günlük en yüksek ölüm sayısını toplam 429 ölümle bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu