Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kilitleme 2021’in İlk Ayında Alman Özel Sektör Aktivitesini Gölgeledi

Açıklanan öncü PMI verileri, Alman ekonomisinin yıla yavaş bir başlangıç yaptığını gösterdi. Yine de imalatın görece parlak bir nokta olmaya devam ettiği söylendi.
Kilitleme 2021’in İlk Ayında Alman Özel Sektör Aktivitesini Gölgeledi
Son Güncelleme: 
Yorum

Öncü verilere göre IHS Markit Almanya Kompozit PMI Aralık’taki 52’den Ocak 2021’de 50,8’e düştü.

Ülkedeki genel ekonomik çıktı, imalat sektöründen (57’ye karşı 58,3) ve artan mal ihracatından destek görmeye devam ederken okuma hizmetler sektöründeki aktiviteyi daha da bastıran koronavirüse yönelik daha sert önlemler arasında Haziran ayından bu yana özel sektör faaliyetindeki en yavaş büyümeye işaret etti. (47’ye kıyasla 46,8) Ayrıca firmaların gelecek yıla ilişkin beklentilerinin iyileşmesiyle Ocak ayında istihdam hafifçe arttı.

IHS Markit Almanya Hizmetler PMI ise Aralık’taki 47’den Ocak 2021’de 46,8’e geriledi ancak 45,3’lük piyasa tahminlerinin üzerine çıktı.
Almanya Ocak 2021 Flash Okuma PMI  Verisi
Kaynak: IHS Markit

Okuma, koronavirüsün yayılmasını kontrol altına almak için daha sert önlemlerin ortasında hizmet faaliyetlerinin art arda dördüncü ayında düşen hizmet faaliyetlerine işaret etti. Aynı zamanda fiyat baskıları çok az değişti ve istihdam, geçen Mart salgınından bu yana görülen en hızlı şekilde arttı.

İş beklentileri de gelişti. IHS Markit Almanya İmalat PMI, Aralık ayında bildirilen neredeyse 3 yılın en yüksek seviyesi olan 58,3’ten 2021 Ocak ayında 57’ye düştü.

Rakamlar 57,5 olan tahminlerin biraz altında gelse de yine de güçlü büyümeye işaret etti.

Almanya Ocak 2021 Flash Okuma İmalat Çıktı Endeksi büyüme bölgesinde kaldı ancak beş ayın en düşük seviyesine geriledi ve sipariş defterleri yavaşladı. Bu arada, uluslararası satışlar yeni siparişleri ve birikmiş siparişleri artırdı.

Ayrıca istihdamdaki düşüş Haziran 2019’dan bu yana en düşük seviyedeydi ve fiyat baskıları arttı. Son olarak, iş güveni rekor seviyelere yükseldi.

Flash PMI verileri hakkında yorum yapan IHS Markit’ten Phil Smith; Ocak ayındaki flaş Almanya PMI verilerinde imalat verileri güçlü kalması ancak hafif bir ivme kaybı göstermesi ve Aralık ortasında uygulamaya konulan tecrit tedbirleri nedeniyle hizmetler aktivitesinin daha da gerilemesiyle birkaç sürpriz olduğunu söyledi.

“Sonuç olarak, Alman ekonomisi yıla yavaş bir başlangıç yaptı ve mevcut kısıtlama tedbirlerinin en azından Şubat ortasına kadar uzatılması, bunun önümüzdeki birkaç hafta daha tablo gibi göründüğü anlamına geliyor” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu