Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kaynak: Çin, 250 Milyar Dolarlık Malındaki Tarifelerin Kaldırılmasını İstiyor

Kaynaklar, Çin'in bugün ABD'den tarım alımı yapma karşılığında 250 milyar dolarlık malındaki tarifelerin kaldırılmasını istediğini söyledi.
Kaynak: Çin, 250 Milyar Dolarlık Malındaki Tarifelerin Kaldırılmasını İstiyor
Yorum

Üst düzey ABD ve Çin ticaret yetkilileri, Çin’in daha fazla ABD tarım ürünü satın alma planlarını bugün görüşecekler. Ancak Pekin’in bunun karşılığında Çin’e yapılan ithalatla ilgili planlanan ve mevcut ABD tarifelerinin iptalini talep edecek. Görüşmelere katılan insanlar Reuters’a bu konuda bilgiler verdi.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He, bugün bir telefon görüşmesi yapacaklar. Bu görüşmede, son 16 aydır finansal piyasaları harekete geçiren, tedarik zincirlerini bozan ve küresel ekonomik büyümeyi yavaşlatan bir ticaret savaşını sakinleştirmeye çalışacaklar.

İki taraf, ABD Başkanı Donald Trump tarafından 11 Ekim’de ilan edilen 1. Aşama ticaret anlaşması için bir metin üzerinde anlaşmaya çalışıyorlar ve gelecek ay Şili’de gerçekleşecek zirvede, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bu anlaşmanın imzalanması tahmin ediliyor.

Şimdiye kadar Trump; tarımsal alımlar, Çin’in finansal hizmet pazarlarına erişimin artması, fikri mülkiyet haklarına yönelik korumalar ve bir para birimi anlaşmasının artması kapsamında, Çin mallarına 250 milyar dolarlık gümrük vergisini 15 Ekim’de iptal etmeyi kabul etti.

Ancak anlaşmayı imzalamak için Pekin, Washington’dan 15 Aralık’ta cep telefonları, dizüstü bilgisayarlar ve oyuncaklar dahil 156 milyar dolar değerinde Çin malına tarifeler koyma planını bırakmasını bekliyor.

Kaynaklardan biri, Pekin’in ayrıca 1 Ekim’de yaklaşık 125 milyar dolarlık Çin malına uygulanan yüzde 15 oranındaki tarifelerin kaldırılmasını istediğini söyledi. Trump, başarısız bir görüşme turundan sonra Ağustos ayında tarifeler uyguladı ve Çin’den yapılan ABD ithalatına neredeyse 550 milyar dolarlık tarife getirdi.

Kaynak, “Çinliler sadece 250 milyar dolarlık mallar için tarifelerin geri çekilmesini istiyor,” dedi.

Washington’daki Amerikan İşletme Enstitüsü’nün uzman bilgini ve Çinli bir uzman olan Derek Scissors, Ekim ayı başlarında yapılacak müzakerelerin asıl amacının, 15 Aralık tarifelerinin ertelenmesinin önünü açmak için fikri mülkiyet, tarım ve piyasaya erişim konulu bir metni sonuçlandırmak olduğunu söyledi.

Scissors, “Başkanın Liu He ile neşeli halleri garipti ve hala 15 Aralık’taki tarifeler masadan çekilmedi,” dedi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, geçen hafta 15 Aralık’taki tarifelerle ilgili herhangi bir karar alınmadığını söyledi. Ancak konuşmaya devam ettikçe bunlara değineceklerini belirtti.

Daha Küçük Satın Alımlar

Daha Küçük Satın AlımlarÇin merkezli bir kaynağın Reuters’a verdiği demeçte, bir metnin mühürlenmesi durumunda Pekin’in soya fasulyesi, buğday ve mısır da dahil olmak üzere bazı ABD tarımsal ürünlerini tarifelerden muaf tutacaklarını söyledi. Alıcıların, gelecekteki satın alımlar için ekstra tarifelerden muaf tutulacağını ve listedeki ürünlerin önceki alımlarında zaten ödeme yaptıklarını da belirtti.

Ancak Çin’in alımlarının nihai miktarı henüz bilinmiyor. Trump yıllık 40-50 milyar dolarlık alım yapılmasını istedi. Amerikan Tarım Bürosu tarafından ölçüldüğü üzere 2017 yılında 19,5 milyar dolarlık alım yapıldı ve Trump’ın istediği miktar bunun çok üzerinde.

Görüşmelerden bahseden kaynaklardan biri, Çin’in teklifinin yıllık alımlarda yaklaşık 20 milyar dolardan başlayacağını ve bunun da büyük ölçüde ticaret öncesi savaş statükosunu geri getireceğini söyledi. Ancak bunun zaman içinde artabileceğini ifade etti. Ayrıca alımlar piyasa koşullarına ve fiyatlandırmaya bağlı olacak.

Kaynaklar Lighthizer’in, Çin’in genetiği geniştirilmiş mahsuller ve diğer gıda güvenliği bariyerleri üzerindeki bazı kısıtlamaları kaldırma konusundaki anlaşmasını vurguladığını söylediler. Çünkü ABD’nin Çin’e ihracatının çok daha yüksek olması bu şekilde sağlanabilir.

Üst düzey görüşme, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in Çin’in ticaret uygulamalarına ve büyük bir politika konuşmasında gözetim devletini inşa etmesinden bir gün sonra geliyor. Ancak Pence, Trump’ın Çin ile yapıcı bir ilişki istediğini söyleyerek kapıyı Çin ile olan bir ticaret anlaşmasına açık bıraktı.

ABD’nin Çin malı üzerindeki tarifeleri, Çin’i ticaret uygulamaları ve fikri mülkiyet uygulamaları konusundaki şikayetlerini ele almak için müzakere masasına getirmesine rağmen devlet liderliğindeki ekonomik modelinde önemli bir değişikliğe yol açmadı.

1. Aşama anlaşması gerginliği azaltacak ve pazarın istikrarını sağlayacak Ancak Çin’in teknoloji ve fikri mülkiyet hırsızlığı konusundaki çekirdek ABD şirketlerini gidermek için çok az şey yapması bekleniyor.

Sözleşmedeki fikri mülkiyet hakları bölümü, telif hakkı ve ticari marka sorunları ile büyük ölçüde ilgileniyor ve teknoloji transferlerini engelleme sözü veriyor. Konuya aşina insanlar ise Pekin’in zaten yeni bir yatırım yasası getirdiğini söylüyorlar.

Veri kısıtlamaları, Çin’in siber güvenlik düzenlemeleri ve endüstriyel sübvansiyonlar dahil olmak üzere daha zor konular, ileride gerçekleşecek görüşmelere bırakıldı. Ancak bazı Çin ticaret gözlemcileri, 1. Aşama anlaşmasının tamamlanmasının, Çin’in özellikle 2020’de bir ABD seçim yılında daha fazla pazarlık yapması için çok az teşvik bırakabileceğini söyledi.

Scissors, “ABD-Çin görüşmeleri sıcaktan soğuğa çok hızlı bir şekilde değişiyor, ancak kolay 1. Aşama anlaşmasını çürütmek ne kadar uzun sürerse 2. aşama atılımını da hayal etmek zorlaşıyor,” ifadelerini kullandı.

Kaynaklardan ikisi Mnuchin ve Lighthizer’in bir metnin son halini almak için daha fazla kişisel görüşme yapmak için 3 Kasım haftasında Pekin’e seyahat edeceğini söyledi. Ancak bir Hazine sözcüsü böyle bir toplantı planlanmadığını belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu