Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Katar Enerji Bağımlılığını Azaltmak için Millileştirme Programını Başlatıyor

Katar ülkede enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla millileştirme programının başlatıldığını duyurdu. Petrol fiyatları ise ABD, Venezuela, İran ve Suudi Arabistan gelişmelerinin gölgesinde yükseliş trendinde kalmaya devam ediyor.
Katar Enerji Bağımlılığını Azaltmak için Millileştirme Programını Başlatıyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Katar Enerji Bakanı ve Katar Petrol İcra Kurulu Başkanı Saad Şeride el-Kabi tarafından yapılan açıklamada ülkede enerji bağımlılığını azaltmak amacıyla millileştirme programının başlatıldığı bildirildi. Petrol fiyatları ABD’nin İran ve Venezuela yaptırımları ve OPEC’in üretimi kısmaya devam etme kararıyla birlikte son ayların en yüksek seviyesine çıktı.

Katar Enerji Bakanı ve Katar Petrol İcra Kurulu Başkanı Saad Şeride el-Kabi, millileştirme programının detaylarını paylaştı.

Yapılan açıklamada ülkede enerji bağımlılığını azaltmak ve yerli üretimi artırmak amacıyla millileştirme programının başlatıldığı duyurulurken, Katar Petrol şirketi, Nakilat ve McDermott, Baker Hughes ve Schlumberger şirketleriyle anlaşmaya varıldığı söylendi.

Toplam değeri 2,4 milyar dolar olan bu anlaşma çerçevesinde söz konusu şirketlerle ortaklık kurularak, ülke içerisinde ve dışında üretim yapılacak. Katar Enerji Bakanı yeni programla birlikte ihracat için yeni pazarların oluşturulacağını ve ülkede yapılan üretime katma değer sağlanacağını söyledi.

Petrol fiyatları ticaret iyimserliği, İran ve Venezuela yaptırımları, üretim kısıntısı kararı ile yükselişini sürdürüyor.

Fiyatlar yatırımcıların dikkatlerini Suudi Arabistan’ın petrol ihracatını azalttığına ilişkin işaretlere çevirmesi ile birlikte, üç ayın en yükseğine yaklaştı. ABD Tarım Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Steve Censky, ABD ile Çin arasındaki ticaret görüşmelerinde ilerleme kaydedildiğini söyledi. Ticaret görüşmelerindeki iyimser hava petrol fiyatlarının yükselişinde bir diğer önemli faktör olarak kaydedildi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı Suudi Arabistan ise petrol ihracatını Şubat ayının ilk yarısında önceki ayın aynı dönemine göre günlük 1,3 milyon varilden fazla azalttı. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve ortakları üretim kısıntısı taahhütlerini yerine getirdi. Bunun yanında ABD’nin İran ve Venezuela’ya uyguladığı yaptırımların arzın daha da fazla düşme tehdidini ortaya çıkarması ham petrol fiyatlarının yılbaşından bu yana %20’den fazla yükselmesini sağladı.

TSİ 11:18’de Brent petrolün varili 66,61 dolardan, ham petrolün 56,4 dolardan işlem görüyor.

NH Investment & Securities Co. Emtia Traderı Hong Sungki, arzdaki azalmanın fiyatlara destek verdiğini belirtti. Öte yandan yatırımcıların ticaret anlaşmasında halen kesin bir sonuca varılamamasından dolayı tedirgin olduğunu, bu konuda olumsuz bir gelişme olması halinde petrol talebinin ne yöne gideceğinin kritik öneme sahip olduğunu ekledi.

Güncel Petrol Fiyatları için Tıklayın

Mart vadeli Batı Teksas petrolü Nymex piyasasında, 17 sent yükseldi. Nisan vadeli Brent petrolü ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında dünkü işlemlerde %8 artış gösterdikten sonra hafif geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu