Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kasım Ayı Ara Tatili Turizm Sektörüne Beklenen Hareketliliği Getirdi!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) Kasım ve Nisan aylarında öğrencilere ara tatil vermesiyle birlikte turizm sektörü tam da tahmin edildiği gibi önemli ölçüde canlanarak satış faaliyetlerini artırdı.
Kasım Ayı Ara Tatili Turizm Sektörüne Beklenen Hareketliliği Getirdi!
Son Güncelleme: 
Yorum

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından henüz yeni alınan ve ilk kez bu ay uygulanan karar kapsamında, milyonlarca öğrenci Kasım ve Nisan aylarında yoğun ders programına ara vererek tatil yapma hakkına sahip oldu. Bu uygulamayla birlikte yılda iki kez ara tatile çıkacak olan öğrenciler, eğitim dönemindeki ilk ara tatilini 18-22 Kasım tarihlerinde yapacak.

Ekim ayı sonunda bu konuda yürütülen tahminler, ara tatil uygulaması sayesinde turizm sektörünün büyük ölçüde hareketleneceğini söylemişti. Öğrenci ve velilerin yanı sıra turizmcilerin yüzünün güleceği öngörülmüş ve sektör yetkilileri tatile henüz zaman varken yoğun rezervasyon talepleriyle karşılaştıklarını açıklamıştı.

Beklenen oldu ve tatile sayılı günlerin kaldığı şu zamanlarda turizm sektörü ciddi bir canlanma yaşadı. Rezervasyonlarda %50 oranında artış olduğu açıklandı.

Rezervasyonlarda %50 Artış OlduAçıklama yapan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Ege Bölge Başkanı Osman Tolga Gencer,  15 Kasım günü tatilin başlayacağını belirten Gencer, 25 Kasım’da okula dönüş zilinin çalmasıyla milyonlarca öğrencinin 9 gün tatil yapacağını söyledi. Özellikle okul gezilerinin bu dönemde arttığını ve yapılan otel rezervasyonlarında yarı yarıya bir artış meydana geldiğini duyurdu.

Tatil sebebiyle turizmin canlandığını açıklayan Gencer, iyi giden hava koşullarının da bu duruma destek olduğunu sözlerine ekledi. Kasım ayındaki bu tatilin kendileri için oldukça sevindirici olduğunu belirtti. Yaz mevsimi olmaması sebebiyle otel doluluk oranlarının %100 olmasını beklemediklerini açıklarken, %40-50 oranında artış olacağını öngördüklerini ifade etti.

Nisan ayında yapılacak ikinci ara tatil için de oldukça umutlu olduğunu bildiren Gencer, tur satışları, okul turları ve otel rezervasyonları gibi faaliyetlerinin tamamında daha kapsamlı bir yükseliş olacağını söyledi.

Sektör İkinci Ara Tatil için Umutluİstanbul, Kapadokya, Ankara ve Antalya’da kültür turlarına çok yoğun talep olduğunu açıkladı. Vatandaşların Kasım tatiline henüz alışmadıklarını dile getirirken, 18 Kasım yaklaştıkça doluluk oranlarında artış olacağını ve gelirlerin yükseleceğini öngördü.

Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir, bölgedeki otel rezervasyonlarında ara tatil nedeniyle hareketlilik olduğunu bildirdi. Beklenen yoğunluğun tam anlamıyla tatil yaklaşınca görüleceğini ekledi. Geçtiğimiz haftadan itibaren hareketliliğin başladığını söyleyen Demir, şu an yoğunluk oranının %30 seviyelerinde olduğunu duyurdu. Bu rakamı yeterli bulmadıklarını belirtti.

Pek çok otelin yerli tatilcileri çekmek için kampanyalar yaptığını belirten Demir, yalnızca Çeşme bölgesinde değil Türkiye’nin hemen her yerindeki turizmcilerin gelirlerini artırmaya çabaladığını aktardı. Bu yıldan sonra ara tatil alışkanlığının oturacağını ve hem turizmcilerin hem de tatilcilerin tecrübe kazanacağını, bu sayede de gelecek yıllarda daha yüksek rakamların yakalanabileceğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu