Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısıtlamaların Geri Dönmesi Kasım’da Hizmet ve İnşaat Güven Endekslerini Düşürdü

Covid-19 salgınında ikinci dalganın başlaması ülkemizde de bazı tedbirlerin yeniden devreye sokulmasını mecbur kıldı. Buna bağlı olarak sektörel güven endeksleri zayıfladı.
Kısıtlamaların Geri Dönmesi Kasım’da Hizmet ve İnşaat Güven Endekslerini Düşürdü
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünya genelinde 60 milyona yakın yaklaşan koronavirüs pandemisi ülkemizde de son haftalarda kaygı verici düzeyde artmaya başladı. Sağlık Bakanlığı verilerine göre son 24 saat içerisinde 6.017 yeni hasta bildirilirken, 139 yurttaşımız hayatını kaybetti.

Pandeminin en başından bu yana toplamda 12.358 kişi hayatını kaybederken, toplam hasta sayımız 447 bine yaklaştı. Dünyaya paralel olarak Türkiye’de de ikinci dalga etkisini çok gürültülü bir şekilde hissettiriyor. İçişleri Bakanlığı son yayımladığı genelge ile restoranların kapatılmasına ve sadece paket servis yapılmasına karar verdi.

Bunun yanında kuaför, berber, spor ve konser salonları da belli başlı kısıtlamalara maruz kaldı. Virüsün yayılmasını durdurmak amacıyla 21 Kasım’da başlayarak her hafta sonu genelgede yazan saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak. Tüm bunlar öncelikli olarak hizmet sektörünü olumsuz etkiledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sektörel güven endeksleri verilerine göre Kasım ayında hizmet ve inşaat sektörlerinde güven endeksi pandemiye bağlı olarak geriledi. Perakende ticaret sektöründe ise değişiklik olmadı.

Ekim ayında 79,7 değerinde gelen hizmet sektörü güven endeksi, Kasım’da 77,5 oldu.
Hizmet Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Hizmet sektöründe son üç aylık dönemde iş durumu endeksi %2,8 azalarak 74,8’e, hizmetlere olan talep endeksi %3,9 azalarak 71,9’a, gelecek üç aylık dönemde hizmetlere olan talep endeksi %1,7 azalarak 85,8’e geriledi.

Kasım itibarıyla gelecek üç aylık dönemde satış fiyatları beklentisi endeksi 113,8, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi 94,1 oldu. Son üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı endeksi 87,8, hizmetlere olan talep beklentisi endeksi ise 85,8 değerinde geldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksinde bir önceki aya kıyasla herhangi bir değişiklik olmadı.
Perakende Ticaret Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Alt endekslere baktığımızda dönemde iş hacmi satışlar endeksi %1,5 azalarak 85,3’e, gelecek üç aylık dönem için iş hacmi satışlar beklentisi endeksi %0,3 azalarak 90,6 değerine geriledi. Söz konusu dönemde mevcut mal stok seviyesi altı endeksi %1,4’lük artışla 109,1’e yükseldi.

Perakende ticaret sektöründe gelecek üç aylık dönemde satış fiyatları beklentisi endeksi 149,0, toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi 94,9, iş hacmi satışlar beklentisi endeksi 90,6, tedarikçilere verilecek sipariş miktarı beklentisi endeksi ise 88,3 olarak gerçekleşti.

Ekim 2020 döneminde 83,8 olan inşaat sektörü güven endeksi Kasım’da 79’a geriledi.
İnşaat Sektörü Güven Endeksi
Kaynak: TÜİK

Söz konusu dönemde inşaat sektöründeki alt endekslere baktığımızda gelecek üç aylık dönemde satış fiyatları beklentisi endeksinin 122,1 değerinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi %10,3 azalarak 62,6, gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi %2,5 azalarak 95,4’e geriledi.

Gelecek üç aylık dönemde toplam çalışan sayısı beklentisi 95,4, son üç aylık dönemde inşaat faaliyetleri endeksi ise 85,8 değerinde geldi. Sektörde çalışan gösteren firmaların yanıtlarına bakıldığında %32,8’i faaliyetlerini kısıtlayan herhangi bir durum olmadığını söyledi.

%67,2’lik kesim en az bir faktörün faaliyetlerini kısıtladığını belirtirken, bunların başında finansman sorunları ve talep yetersizliği yer aldı. En önemli temel faktörlerden finansman sorunları Ekim ayında %42,4 iken Kasım’da %42,7’ye yükseldi. Ekim’de %30,2 olan talep yetersizliği Kasım’da %34,2’ye yükselirken, %16,2 olan diğer faktörler %15.3’e geriledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu