Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kısmi Kapalı Hükümet ve SEC Gelişmesi Halka Arz Olacak Şirket Fiyatlarını Bayatlatabilir!

ABD'de kısmi kapalı olan hükümetin giderek artan olumsuz yansımaları arasında halka arz üzerinde çalışan şirketlerin sürece negatif reaksiyon vermesi gündemde.
Kısmi Kapalı Hükümet ve SEC Gelişmesi Halka Arz Olacak Şirket Fiyatlarını Bayatlatabilir!
Yorum

Bir ay süren hükümetin kısmi kapalılık süreci, bazı şirketleri halka açılmaları için alternatif yollar aramaya zorladı, ancak ana pazar düzenleyicisi halka arzları kapalılık süreci altında kaldığından dolayı güncelleyemiyor.

Biyoteknoloji şirketleri Gossamer Bio Inc. ve TCR2 Therapeutics Inc.’nin, alışılmış Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu imzası olmadan işlem yapmalarına izin verecek bir geçici çözümü araştırmakta olduğu ifade edildi. Konu ile ilgili resmi bir açıklama gelmemesine kıyasla söyletiye yoğunlaşan yatırımcı gelişmeleri yakından takip ediyor.

Bu hamle, 20 gün sonra otomatik olarak etkili olması için bir halka arz dosyasındaki bazı değişiklikleri gerektiriyor olabilir. Bu yasal olduğu ve SEC’in (Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu), şirketlere kapalılık sürecinin başladıktan sonra seçeneğin kullanılabilir olacağı yönündeki açıklamalarına dikkat çekildi.

Ancak, her iki şirketin de listelenmeyi hedeflediği Nasdaq Borsası, konuyla alakalı bilgi alınan kişilere göre, bu tür anlaşmaların daha sonra düzenleyici veya yasal zorluğa karşı savunmasız olacağına dair endişeler üzerine yöntemi kullanarak şirketlerin bu hedefini baltaladı. Yine de, takasın belli durumlarında bazı işlemlerden dışlamadı. Birkaç bankacı da bu tür anlaşmalara karşı temkinli bir duruş sergilenmesi gerektiği yönündeki açıklaması ile ani hareket etmek istemeyen yatırımcı kitlesini teyit etmiş oldu.

Gelişmede 20 Günlük Süreç Güncellemesi

Gelişmelerde 20 Günlük Süreç Sorun Teşkil EdebilirŞirketler, gerekli finansal bilgileri ve ticari risklerin ayrıntılarını içeren bir kayıt beyanı verdikten ortalama 20 gün sonra yasal olarak halka satış yapabiliyor. Ancak uygulamada, çoğu şirket SEC’den açıklamalarını derinlemesine gözden geçirdikten sonra daha hızlı bir süreç bekliyor.

Başka bir şirket, New Fortress Energy LLC, son zamanlarda halka arz çalışmalarını başlattı ve yatırımcılar ile hisse üzerine gerekli açıklamaların yapıldığına dair söylentiler gündeme geliyor. Diğer taraftan sunulan bir görüşe göre şirketin hisse senetlerini fiyatlandırma konusunda hazır olduğu belirtiliyor. (Bu söylenti olmaz ise veya uzar ise belirsiz bir süreçte hareket edildiği düşünülebilir.)

SEC kapalı kalırken IPO’ları ileri götürme girişimleri, görünüşte sonu olmayan hükümet kapatmanın işletmelere zarar vermesi yönündeki endişenin arttığını vurgulamakta. 20 günlük geçici çözümün tercih edilmemesi halinde ise, olumsuz bir tablo ile karşılaşılabileceği düşünülmekte. Hükümetin kısmi kapalılık sürecinin tarihi rekorları kırdığı ve veri açıklanmalarındaki gecimlelerin yatırımcı açısından giderek artan bir endişe göstergesi olabileceği görülmesi gereken önemli bir ayrıntı…

Bu, operasyonlar nakit para harcamak için halka arz ihtiyacı duyan şirketler için bir tehdittir. Biyoteknoloji firmaları, ilaç denemelerinin pahalı olması nedeniyle sık sık para harcarlar. Alector Inc. de dahil olmak üzere en az dokuz diğer biyoteknoloji firması Nasdaq’ta halka açılma sürecine başladı. Her ikisi de (Gossamer ve TCR2) karlı olmayan bu süreçte, hükümet kapanmadan önce yaptıkları açıklamalarla ilgili SEC’in gerekli mevzuat taleplerini karşılamıştı. (hazırlık süreci)

Ciddi Riskler Taşıyan Ayrıntılar Meydanda

Risklerin Okunmasında Güncel BakışlarGelişmede en önemli görülebilecek madde SEC imzası olmadan devam etmenin ciddi risk taşıyabileceğinin görülmesi olabilir. Yatırımcılara verilen halka arz açıklamalarının daha sonra eksikliklerinin olduğu gösteriliyorsa, davacıların avukatlarının görüşlerini alıp alışılmadık şekilde reaksiyonlar gösterebileceği de ele alınması gereken başka bir risk unsuru olarak değerlendirilebilir.

Tarihsel olarak, şirketler bir IPO’nun SEC değerlendirmesinden biraz rahatladı, şu anda Proskauer Rose LLP’nin ortağı konumundaki eski SEC yetkilisi Karen Garnett bunun keşfedilmemiş bir bölge olduğunu ve özellikle halka açılmaya çalışan şirketlerin süreci yakından takip etmeleri gerektiğini ifade etmişti. (Kapalı hükümet sürecinde krizden çıkabilecek olası bir fırsat olabileceği yönündeki beklentiler yakından izleniyor.)

SEC yeniden açıldığında, bir şirketin açıklamalarının eksiksiz olup olmadığını sorgulayabilir. Ancak Shearman ve Sterling LLP’nin ortaklarından biri olan Lona Nallengara, daha önce SEC’in Genelkurmay Başkanı olan Lona Nallengara’nın, “SEC’in kapanma sırasında devam eden halka arzları gözden geçirirken makul ve pratik olmasını beklerdik” demesine dikkat çekilmesi bu olumsuz süreci teyit eden diğer görüş olarak değerlendirilebilir.

Süreç Fiyatları Bayatlatabilir

Yeni Süreç Fiyatları EskileştirebilirGelişmedeki sürecin diğer bir dezavantajı ise şirketlerin hisse senetlerini işlemlerinden en az 20 gün önce fiyatlandırması gerekecek olması; oysa geleneksel halka arzlarda fiyat işlem başlamadan önceki gün belirleniyordu. Bankacılar, ekonomik çapraz rüzgarların veya diğer faktörlerin teklif talebini etkileyebileceği için fiyatın bayatlayabileceğinden endişe ediyor.

Birçok şirket bu yılın başlarında halka arz etmek istiyorsa Şubat ayının ortasında ya da bir sonraki tarihle karşı karşıya kalabilir. Halka arz fiyatını Ocak veya Şubat başında belirlemeyi amaçlayan şirketler, 2018’in üçüncü çeyreğinden finansal kullanıyorlar. Şubat ortalarına kadar, bu sonuçlar bayatlamış oluyor. (Şirketlerin dördüncü çeyrek rakamları vermeli.) Bu yıl sonu finansalları denetlemeyi gerektirir ki bu da işleri yavaşlatır…

Ayrıca önemle dikkat çekmek istediğim bir ayrıntı da, şirketlerin aciliyetine katkıda bulunmaktır. Teklifler için mevcut ortamdır. 2018’deki çalkantı sona erdikten sonra, fon yöneticileri normalden daha fazla nakit tutuyorlar; bunu daha sakin (düşük volatilite) borsadaki halka arz hisselerini satın almak için kullanmak istediklerini özellikle vurgulamaları bu görüşü ve sistemin şirket lehine çalışan doğrultusunu teyit edebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu