Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada’nın “En Büyük Özel Sektör Yatırımı” LNG Canada Onaylandı

40 milyar dolar tutarındaki proje bedeliyle ülke tarihinin “en büyük özel sektör yatırımı” olarak nitelendirilen sıvılaştırılmış doğal gaz yatırımı olan LNG Canada, Kanada hükümeti tarafından onay aldı.
Kanada’nın “En Büyük Özel Sektör Yatırımı” LNG Canada Onaylandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Ülke tarihinin “en büyük özel sektör yatırımı” unvanını alan ve 40 milyar dolarlık proje bedeli bulunan sıvılaştırılmış doğal gaz yatırımı LNG Canada, ülkenin hükümeti tarafından onay aldı. Ayrıca söz konusu bu yatırıma Kanada hükümetinin 275 milyon dolarlık maddi destek sağlayacağı öğrenildi.

Kanada Maliye Bakanı Bill Morneau ve Ekonomik Kalkınma Bakanı Navdeep Bain tarafından yapılan ortak açıklama neticesinde, ülke tarihinin en büyük özel sektör yatırımında 10 binden fazla kişiye iş imkanı sağlanacağı öğrenildi.

Yapılan açıklamada, ülkenin kaynaklarını yeni pazarlara ulaştırmak için modern altyapı ve daha temiz bir teknolojiyle yapılacak bu yatırımın Kanada ticaretini çeşitlendireceği bildirildi.

Yapılacak Yatırım Kanada Ticaretini ÇeşitlendirecekAçıklamada ayrıca sıvılaştırılmış doğal gazın, hem sera gazı emisyonlarını hem de yakıt kullanımını minimuma indireceği ifade edildi. Bunlarla birlikte projedeki yüksek enerji verimli gaz türbinlerinin finansmanının Kanada tarafından gerçekleştirileceği, bunun için de 220 milyon dolarlık bir harcama tutarının olduğu ifade edildi.

Petrol Fiyatlarını Canlı Olarak Takip Etmek için Tıklayın!

Diğer bir taraftan bölgede artacak olan trafik probleminin çözülmesi amacıyla gerçekleştirilecek köprü ile altyapı yatırımları için de 55 milyon dolar tutarında destek sağlanacağı öğrenildi. Böylelikle Kanada hükümeti toplamda 275 milyon dolarlık maddi destek sağlamış olacak.

Söz konusu bu projeyle Kanada’nın sıvılaştırılmış doğal gazı yoğun olarak Asya pazarına ihraç edilecek.

Sıvılaştırılmış Doğal Gaz Çoğunlukla Asya Pazarına İhraç EdilecekProjenin çoğunluk hisseleri Malezya’nın milli petrol şirketi Petronas’ta bulunuyor. Ayrıca İngiliz petrol şirketi Shell, Çinli petrol şirketi PetroChina, Japon şirketi Mitsubishi ve Koreli petrol şirketi KOGAS projede hisse sahibi olanlar arasında bulunuyor. Ayrıca projeyi ortakların kurduğu “LNG Canada” adlı şirket tarafından yönetiliyor.

Yasal izinler için ilk defa 2015 yılında Kanada hükümetine başvuru yapan proje sahipleri, projenin gerçekleştirilmesi için bugüne dek bölgedeki 17 ayrı yerli kabilesini ikna etmek için vakit harcadı. Proje tamamlandığında yılda 26 milyon ton sıvılaştırılmış doğal gaz üretimi yapılacak.

British Columbia eyaletinin Kitimat bölgesinde kurulacak tesislerde, –162 santigrat derecede soğutma işlemi yapılacak doğal gaz bu şekilde sıvılaştırılmış doğal gaza dönüştürülerek depolanacak ve LNG tankerleriyle alıcıya ulaştırılacak.

Projenin Kanada ekonomisine 40 yılda doğrudan 22 milyar dolar gelir sağlayacağı öngörülüyor. Bu rakamın sağlanacak dolaylı katkılarla birlikte daha da artacağı tahmin ediliyor. Son olarak, projenin gerçekleşeceği bölgede 93 trilyon metreküp doğaz gaz rezervi yer alıyor ve proje inşaatının 2025’e kadar tamamlanması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu