Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Kanada Merkez Bankası Faizi 2023’e Kadar Rekor Düşük Seviyelerde Tutacak

Ekonomiye desteğin devam edeceğini söyleyen Kanada Merkez Bankası, faiz oranını 2023’e kadar sıfıra yakın tutacağını açıkladı. GSYİH’ninse bu yıl yüzde 5,7 küçüleceğini öngördü.
Kanada Merkez Bankası Faizi 2023’e Kadar Rekor Düşük Seviyelerde Tutacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Kanada Merkez Bankası, Çarşamba günü yaptığı açıklamada enflasyon yüzde ikiye dönene ve orada kalana kadar gösterge faiz oranını değiştirmeyi planlamadığını söyledi ki uzmanlar bunun 2023’e kadar gerçekleşmeyecek bir şey olduğunu öngördü.

Gösterge faiz oranını yüzde 0,25’te sabit tutmaya karar veren Kanada MB, ayrıca uzun vadeli borçlanma maliyetlerini bastırmak ve mevcut teşvik seviyelerini korumak için devlet tahvili satın almaya devam etme sözü verdi.

Sonuç olarak, bu, Kanada’nın ekonomik krizin en kötüsünden beklenenden daha hızlı çıkmasına yardımcı olan eşi benzeri görülmemiş önlemlerin devamı anlamına geldi.

Kanada Merkez Bankası Başkanı Tiff Macklem, ilgili basın toplantısında; “bugünkü ana mesajımız, ekonominin COVID-19 salgınından tamamen kurtulmasının biraz zaman alacağıdır” dedi.
Kanada Konut Satış
Kaynak: Bank of Canada

Kanada Merkez Bankası’nın, toparlanma yoluyla ekonomiyi desteklemek için parasal teşvik sağlamaya devam edeceğini ekledi. “Aşıların ve etkili tedavilerin 2022’nin ortasına kadar yaygın olarak bulunacağını varsayıyoruz.

Son olarak, pandeminin etkilerinin gelecekteki ekonomik büyüme üzerinde bazı uzun süreli etkilerinin olacağını tahmin ediyoruz” diyen Macklem, yeniden açılış aşamasının çok hızlı büyümesinin artık sona erdiğini ve daha yavaş büyüme iyileşme aşamasında olduklarını dile getirdi.

Dördüncü çeyrek büyümesinin neredeyse pozitif olmasını beklediklerini ancak COVID-19 enfeksiyonlarındaki canlanma nedeniyle önceden beklenenden daha zayıf olacağını öngördüklerini aktardı.

Diğer taraftan Kanada Merkez Bankası ayrı bir raporunda yeni ekonomik tahminlerini paylaştı.
Kanada Görünüm
Kaynak: Bank of Canada

Ekonominin önümüzdeki yıl yüzde 4,2 toparlanmadan önce bu yıl yüzde 5,7 küçüleceğini tahmin eden Kanada Merkez Bankası, yetkililerin koronavirüs vakalarındaki artışla birlikte ülke çapında işletmelere yeni kısıtlamalar getirmesinin ardından bu yılın sonunda keskin bir şekilde yavaşlayabileceği konusunda uyardı.

Kanada ve dünya ekonomilerinin COVID-19 pandemisinin başlamasıyla yaşanan ciddi gerilemelerden keskin bir şekilde toparlandığını belirten rapor, bununla birlikte virüsün yayılmaya devam ettiği ve önemli ekonomik etkilerin hala olduğunu bildirdi.

Bu durum özellikle konaklama ve seyahat gibi bireylerin fiziksel olarak birbirine yakın olmasına dayanan sektörlerde geçerliyken ileriye doğru pandeminin seyri ve atılması gereken adımların son derece belirsiz kaldığını kaydetti.

Kanada ekonomisinin daha yavaş, daha uzun süreli bir iyileşme aşamasına geçtiğini dile getiren rapor, ekonomide devam eden ve önemli bir durgunluk olduğunu vurguladı. Gerçek çıktı ile ekonominin potansiyel çıktısı arasındaki boşluğun 2023’e kadar kapanmasının beklenmediğini ekledi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu