Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Kanada’da Enflasyon Mayıs’ta Yıllık %3,6 ile Beklenti Üzeri Geldi

Günün önemli verilerinden Kanada enflasyonu açıklandı. Rakam beklentileri aştı.
Kanada’da Enflasyon Mayıs’ta Yıllık %3,6 ile Beklenti Üzeri Geldi

Kanada İstatistik Ofisi, Mayıs ayına ilişkin tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerini açıkladı.

Buna göre 2021’in beşinci ayında tüketici fiyat endeksi (TÜFE) bir önceki yıla göre yüzde 3,6’ya yükseldi. Beklenti yüzde 3,5’e yükseliş yönündeydi.

Kanada’nın Yıllık Enflasyon Oranı Mayıs’ta 10 Yılın Yükseğine Ulaştı

Kanada Yıllık Enflasyon
Kaynak: Statistics Canada

Kanada’da yıllık enflasyon oranı Mart’taki yüzde 2,2’den 2021 Nisan’ında yüzde 3,4’e yükselmişti. Bu, Mayıs 2011’den sonra en güçlü okumayı temsil etmişti.

Mayıs artışı Mayıs 2011’den bu yana görülen en büyük yıllık artış oldu. Benzin hariç tutulduğunda ise TÜFE yıllık bazda yüzde 2,5 arttı.

10 yılın yükseğine çıkan yıllık enflasyon, benzin, mobilya ve et ürünleri gibi bazı tüketim mallarında düşük baz yılı etkilerine atfedildi. Fiyatlar yıllık bazda her ana bileşende yükseldi.

Ev sahiplerinin ikame maliyet endeksi, 1987’den bu yana en yüksek oran olan yüzde 11,3’lük artışla yukarı yönlü eğilimini sürdürdü. Çünkü yeni ev fiyatları, değişen tüketici tercihlerinden ve yüksek inşaat maliyetlerinden etkilenmeye devam etti.

Aylık bazda tüketici fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0,5 arttı. Bu arada Kanada’da toptan satışlar Nisan’da yüzde 0,4 artış kaydetti.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum